Prefabrik evler uygun fiyatları ile ilgi görüyor

Prefabrik evler, dayanıklılığı, kolay kurulumu, modüler yapısı ve beton yapılara göre ucuz olması nedeniyle ilgi görüyor.

Paylaş

Prefabrik evler, ucuz fiyatları, dayanıklılığı, kolay kurulumu, modüler yapıya sahip olması ve maliyetinin beton yapılara göre daha düşük olması nedeniyle ilgi görüyor.

sahibinden.com açıklamasına göre, standart bir evin tüm özelliklerine sahip olabilen prefabrik evler, şehir merkezinden uzak arazilerde kurulabilmesi nedeniyle büyük şehir karmaşasından uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettiği bir alternatif olarak ortaya çıkıyor.

sahibinden.com’un, “Emlak” kategorisinde yılın ilk beş aylık dönemini kapsayan verilerine göre prefabrik evlerin ortalama fiyatı 36 bin 500 TL olarak belirlendi. Verilere göre prefabrik evlerin en çok satıldığı iller sırasıyla İstanbul, Ankara ve Antalya oldu. İncelenen dönemde prefabrik evler İstanbul’da ortalama 48 bin TL, Ankara’da ortalama 30 bin TL, Antalya’da ise ortalama 10 bin TL’den alıcı buldu. Şirketin verilerinde, aynı dönemde 69 metrekare büyüklüğünde, üç odalı ve klimalı prefabrik evlerin en çok tercih edilenler olduğu kaydedildi.

Prefabrik evler, her türlü iklim şartlarına uygun bir şekilde üretildiğinden dolayı yaz-kış oturulabiliyor. Son yıllarda ucuz ev sahibi olmak isteyen, elindeki arsayı değerlendirmek isteyenler prefabrik ev modelleri, prefabrik ev fiyatları, prefabrik villa modellerine ilgi gösteriyor.

Prefabrik evler hakkında bilmeniz gerekenler

Prefabrik yapı sistemine uygun olduğu sürece istediğin boyut ve planlarda yapılıyor. Prefabrik ev imarlı arsalara yapılıyor. Prefabrik ev yaptıracaksınız imarlı bir arsaya sahip olmalısınız. Arsanın bulunduğu yerdeki belediyeden yapı ruhsatı, iskan ve diğer konularda yasal izinleri almalısınız. İlk işiniz prefabrik ev yaptırmak için alınacak arsanın öncelikle imar durumunun ilgili belediyeden gerekli bilgileri öğrenmek olmalı.

Prefabrik evi yaptırmadan önce seçilecek firmanın güvenilirliğini ve sunduğu hizmetleri incelemek gerekiyor. Söz konusu firmanın üretim teknikleri de bu noktada önem arz ediyor. Seçici olmak için firmanın showroom’unun gezilmesi ve üretim tesislerine bakılması gerekiyor.

Zemin betonu ve her türlü hafriyat ve çevre düzenleme işleri, zemin ve duvar kaplamaları (şap, seramik, halı, fayans vb.) müşteriye ait. Prefabrik bina harici dış bağlantıların yapılması (elektrik, pissu, temiz su) , belediyeden alınması gereken izinler ve ruhsat işleri de müşteriye ait. Isıtma ve soğutma tesisatları (kalorifer, klima vb.), İstanbul dışı montajlarda montaj ekibinin konaklama ve yemek bedelleri de alıcıya ait oluyor. Malzemenin nakliye ve nakliye sigortası müşterilere ait oluyor.

Prefabrik evin maliyeti dışında karşılaşılan bazı masraflar da bulunuyor. Bu masraflarda imar izni ve ruhsatlar için ilgili belediyeye ödenmesi gereken ücretler başı çekiyor. Bir başka masraf ise su basmanı, zemin betonu dökülmesi işlemi. Bu bedel de betonun yüksekliğine ve işçilik ücretlerine göre değişkenlik gösteriyor.

Karşılaşılacak diğer masraf da prefabrik evin montaj aşamasında oluyor. Bu aşamada, işçilerin gıda ve konaklama masrafları karşılanıyor. Dördüncü masraf ise ince işçilikte karşınıza çıkıyor. Bunun içine mutfak, banyo takımları, parkeler, zemin döşemeleri vs giriyor. Son olarak da nakliye masrafı var.

Prefabrik ev modelleri; tek katlıdan çift katlıya, villa tarzından ahşapa kadar geniş bir yelpazede alıcıları bekliyor. Prefabrik konutlar için özel olarak sunmuş olduğu prefabrik konut kredisinden faydalanmak da mümkün oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir