Prefabrik ev ile ucuza ev sahibi olun

Prefabrik ev, Türkiye'de ekonomik, modern ve güvenli barınma ihtiyacını karşılama noktasında çözüm olabilir.

Paylaş

Prefabrik ev, konut fiyatlarının her geçen gün arttığı Türkiye’de ekonomik, modern ve güvenli barınma ihtiyacını karşılama noktasında çözüm olabilir.

Markalı konut projelerinin gölgesinde kalsa da prefabrik yapılar ev ihtiyacını ucuz bir şekilde karşılama noktasında önemli rol oynayabilir.

Prefabrik evler genelde köy, kasaba gibi şehir merkezine uzak mekanlarda yazlık yaşam için tercih ediliyor. Oysa kaliteli prefabrik firması tarafından üretilen prefabrik ev modelleri her bölgede yaz-kış yaşamak için kullanılabilecek özellikler taşıyor.

Birbirinden güzel prefabrik villa modelleri ile hayali kurulan eve kısa bir sürede sahip olmak mümkün olabiliyor. Prefabrik ev fiyatları oldukça uygun. Hatta kredi çekerek düşük taksitlerle ev sahibi olunabiliyor.

Müstakil yaşam isteyenler, markalı konut projelerinden daire alacak bütçesi olmayanlar, İstanbul’a yakın yerlerde yaşamak isteyenler prefabrik ev düşünebilir.

Bunun için prefabrik evin inşa edileceği arsa, gerekli izinlerin alınması, su basmanı betonu hazırlanması, elektrik-su gibi aboneliklerin halledilmesi yeterli oluyor. Birçok prefabrik yapı firması evleri anahtar teslim yapıyor.

Prefabrik ev betonarme eve göre çok uygun

İmar izni olan bir bölgede 50-100 bin TL’ye satın alınacak bir arsaya 2 katlı dubleks prefabrik villa inşa etmek tüm izinler ve ekstra işler hariç 150-200 bin TL’ye mal olabiliyor. Bu noktada arsa fiyatının ucuz olması maliyeti daha da düşürebilir.

Örneğin 50 bin TL’ye 300-400 metrekare imar izni olan bir arsa satın aldınız. Hayalini kurduğunuz prefabrik villa fiyatı da 50 bin TL olsun. Yapı ruhsatı, arsanın etrafını çevirme, su, elektrik, varsa doğalgaz aboneliği, peyzaj gibi işlere de 10-30 bin TL ayırdığınızı düşünelim.

Harcadığınız toplam tutar 100-130 bin TL olacaktır. Bu fiyata bir daire satın almak gün geçtikçe zorlaşıyor. Hele müstakil ve rahat bir yaşam kurmak neredeyse imkansız. İstanbul’a yakın bir yerde betonarme villa yapmak bile bu fiyatların 2-3 katına mal olabiliyor.

Prefabrik ev yaptırmak için en uygun lokasyonlar İstanbul’da Silivri, Çatalca, Arnavutköy olarak öne çıkıyor. Trakya’da ise Çorlu ve köyleri, Çerkezköy,  Saray ve  köyleri, Lüleburgaz ve köyleri, Edirne, Kırklareli çok uygun. Bu bölgeler sürekli gelişmekte. Ben huzurlu, müstakil ve İstanbul’a yakın bir yaşam istiyorum diyorsanız prefabrik ev yaptırmayı düşünebilirsiniz.