Prefabrik ev fiyatları ve modelleri ilgi görüyor

Prefabrik ev fiyatları, prefabrik ev yaptırmak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında ilk sırada yer alıyor.

Paylaş

Prefabrik ev fiyatları, prefabrik ev yaptırmak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında ilk sırada yer alıyor. Betonarme ev fiyatlarına göre oldukça uygun olan prefabrik evler, bütçe dostu fiyatları ile tüketicilerin dikkatini çekiyor.

Prefabrik ev yaptırmak  isteyenlerin öncelikle alınacak arsanın imar durumunun ilgili belediyeden son durumu öğrenmesi gerekiyor. Ayrıca arsanın altyapı ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için ilgili belediyenin hizmetlerindeki yeterliliklere bakmak gerekiyor.

Prefabrik ev ruhsat işlemleri için her bölgenin belediyesinin farklı uygulaması var. Bundan dolayı prefabrik konut ruhsat işlemleri için gerekli evrakları ilgili belediyeye danışarak öğrenmek gerekiyor. Daha sonraki adım ise prefabrik evi yapacak firmadan statik hesap dosyası ve mevcut projeyi almak. Bu adımdan temel betonu dökülür ve ruhsat işlemlerine başvuruluyor.

Prefabrik ev fiyatları bazı kriterlere göre değişiklik gösteriyor. Evin metrekare büyüklüğü, kullanılan malzemelerin kalitesi, firmaların satış politikaları, nakliye ücretleri, tek kat ya da 2 kat olması gibi kriterler önemli rol oynuyor.

Prefabrik evler daha çok şehir dışındaki yerleşim yerlerinde tercih ediliyor. Arsa sahibi olan kişiler, arsanın imar durumu çerçevesinde bütçelerine en uygun prefabrik ev modelleri arasından birini seçerek hayalindeki eve sahip olabiliyor. Tek katlı prefabrik ev modelleri daha fazla ilgi görüyor.

Prefabrik evi yaptırmak istiyorum diyenler için önce seçilecek firmanın güvenilirliğini ve sunduğu hizmetleri incelemek büyük önem taşıyor. Söz konusu prefabrik firması ile ilgili üretim teknikleri de bu noktada önem arz ediyor. Seçici olmak için firmanın showroom’unun gezilmesi ve üretim tesislerine bakılması gerekiyor.

Prefabrik ev fiyatları

Prefabrik evin maliyeti dışında bazı giderler de oluyor. Bunlar içinde imar izni ve ruhsatlara yönelik ilgili belediyeye ödenmesi gereken miktar var. Su basmanı, zemin betonu dökülmesi işlemi de prefabrik ev yaptırmak isteyenlerin masraflarından bir diğeri. Bu bedel de betonun yüksekliğine ve işçilik ücretlerine göre değişkenlik gösteriyor. Hazır beton firmaları ile anlaşarak daha uyguna yaptırılabilir.

Prefabrik evin montaj aşamasındaki giderleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu aşamada, prefabrik evin montajı süresince işçilerin gıda ve konaklama masrafları karşılanıyor. İnce işçilik ile ilgili masrafları da unutmamak lazım. Bunun içine mutfak, banyo takımları, parkeler, zemin döşemeleri vs giriyor. Bazı prefabrik firmaları civar iller için ücretsiz nakliye imkanı sunsa da nakliye masrafını unutmamak lazım. Prefabrik evin kurulacak arsaya getirilmesi için nakliye masrafını alıcı ödüyor. 50-100 bin TL aralığında kullanışlı ve oturuma hazır prefabrik ev sahibi olmak mümkün olabiliyor.