Konteyner ev ve tiny house talebi artıyor

Konteyner evler, son yıllarda hem dünyada hem de Türkiye'de en çok ilgi gören yapı türleri arasında yer alıyor.

Paylaş

Konteyner ev, son yıllarda hem dünyada hem de Türkiye’de en çok ilgi gören yapı türleri arasında yer alıyor. Özellikle koronavirüs salgını ile hayatımızda önemli yer edinen sosyal mesafe konteyner evlerde yaşamak isteyenleri daha çok cezbediyor.

Tiny house kavramı, modern şehir yaşamının getirdiği stres, kirlilik, doğadan uzak yaşam sonucu birçok kişinin önemsemeye başladığı bir konu oldu. İnsanlar artık İstanbul gibi kalabalık şehirlerde daimi yaşamak istemiyor. Daha sakin bir lokasyonda yaşamak ve işlerini buradan yürütmek istiyorlar. Herkesin uzaktan çalışma, serbest çalışma imkanı olmadığı için işi serbest çalışmaya müsait olanlar arsa alıp konteyner ev, tiny house yaptırarak bu hayallerini gerçekleştirebiliyor.

Büyük evlerin daha maliyetli olması, temizlik, ısınma ve soğutma ile ilgili giderlerin fazlalığı, sosyal donatıların yetersizliği, doğadan uzak betona yakın yaşam konteyner ev modelleri ve tiny house modelleri arayışını hızlandırıyor.

Konteyner evlerin fiyatları büyüklüğüne, modeline ve malzemelere göre değişiklik gösteriyor. Konteyner evde yaşamak isteyenlerin büyük çoğunluğu bu evleri koyacakları uygun arsa ve arazi arayışı içinde. Trakya’da, Ege ve Akdeniz bölgelerinde konteyner ev alarak yaşayanların sayısında artış var. Konteyner evlere genç çiftlerin de ilgisi oldukça fazla.

Ortalama 30-50 metre kare büyüklükte yapılandırılan bu evler yük konteynerlarının modifiye edilmesiyle yapıldığı gibi isteğe bağlı olarak sıfırdan da yapılabiliyor. Yaz-kış yaşanabilecek şekilde inşa edilen bu evlerin fiyatı 50-200 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.  www.emlakzamani.net

Konteyner ev ve tiny house için nereler uygun?

Konteyner evde yaşamak isteyenler ve İstanbul’da yakın olsun diyenler için Trakya’da hala fırsat araziler mevcut. Yemyeşil doğası ile Tekirdağ Saray, Kırklareli Demirköy, Vize, Edirne fırsatlar sunuyor. Bu yerlerin yanı sıra Bursa köyleri, Yalova, Balıkesir, Sakarya, Kocaeli’nin sanayiden uzak bölgeleri ve Çanakkale de göz önünde bulundurulması gereken lokasyonlar. Buralarda hala uygun fiyata arsa almak mümkün. Alınacak 250-400 metrekare bir arsada kısa sürede yeni bir yaşam kurmak artık hayal değil. Konteyner evlerde yaşamanın maliyeti ortalama 150-250 bin TL civarı. Bu fiyata bir daire bulmak bile gün geçtikte zorlaşırken müstakil doğa ile iç içe bir yaşam mümkün olabiliyor.

Konteyner ev ve tiny house talebi arttığı için Türkiye’de bu tür yapıların imalatını ve projelendirilmesini yapan firmalar da artıyor.

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz:  Hangi evler popüler olacak?