Hangi prefabrik ev daha iyi?

Hangi prefabrik ev daha iyi, neden prefabrik ev? soruları prefabrik ev yaptırmayı düşünenlerin en çok merak ettiği soruların başında geliyor.

Paylaş

Hangi prefabrik ev daha iyi, neden prefabrik ev? soruları prefabrik ev yaptırmayı düşünenlerin en çok merak ettiği soruların başında geliyor.

Koronavirüs salgını ile birlikte sosyal mesafe kavramının önem kazanması birçok kişinin müstakil ev, bahçeli ev, prefabrik ev gibi yapı türlerine olan ilgisini artırdı.

Arsa alıp prefabrik ev yaptırmak isteyenler hangi prefabrik ev daha iyi? Neden prefabrik ev yaptırmalıyım? gibi soruların cevabını arıyor.

Hangi prefabrik ev daha iyi?

Prefabrik ev yaptırmayı düşünenlerin öncelikle konut imar izni olan bir bölgeden arsa alması gerekiyor. Birçok kişi prefabrik ev yaptırırken bir yerden izin alınmayacağını, betonarme ev gibi prosedürlerin olmadığını düşünüyor. Halbuki prefabrik evler de normal ev yaptırır gibi aynı kurallara tabidir. Ev yaptıracağınız yerin imar durumu hakkında ilgili belediyeden bilgi almalısınız. Böylece sonradan oluşabilecek sorunlara karşı tedbirli olursunuz. Prefabrik ev için de imar izni, yapı ruhsatı, plan ve proje, elektrik aboneliği, su aboneliği, internet aboneliği, duruma göre doğalgaz aboneliği gibi teknik gereksinimler var. Prefabrik ev firmaları bu kısma karışmıyor.

Onlar beğendiğiniz modeldeki ev teknik ekibi ile birlikte anlaşmaya bağlı olarak anahtar teslim ya da ileri kaba teslim şeklinde yapıyorlar. İleri kaba teslimde evin büyük çoğunluğu hazırlanıyor. Parke, fayans, mutfak dolabı montajı, zemin betonu vb. kısımlar ev yaptıran kişilere ait oluyor. Anahtar teslim anlaşıldığında ise gerekli yasal izinleri aldıktan sonra tüm aşama prefabrik firması tarafından yapılıyor. Size sadece genel temizliğini yapmak, eşyalarınızı yerleştirmek ve oturmak kalıyor. www.emlakzamani.net

Hangi prefabrik ev daha iyi? Prefabrik ev yaptırmadan önce referansları olan, sektörde güvenilir, uzun süredir var olan firmaların tercih edilmesinde fayda var. Ayrıca prefabrik ev fiyatları kullanılan malzemelere göre değişiklik gösterdiği için kaliteli malzemelerden imal edilen yapılar tercih edilmeli. Bir de iki katlı prefabrik ev modelleri yerine tek katlı ve ihtiyaca göre 3+1 ya da 4+1 prefabrik modelleri tercih edilmeli. Bazı prefabrik firmaları nakliye, işçilerin konaklama ve yemek giderlerini kendileri karşılıyor. Bazıları ise bunları da fiyata dahil ederek kendi karşılıyor. Ucuz fiyata listelenen prefabrik evlerde kullanılan malzemeler iyi bilinmeli. Neticede bu yapılarda daimi ya da sezonluk oturacaksınız. Kaliteli ve güvenilir ürünler ile inşa edilen yapılar daha uzun ömürlü ve sağlıklı olacaktır.

Son yıllarda prefabrik ev yapı sistemlerinde ciddi gelişmeler oldu ve bu tür yapılar son derece güvenli, kaliteli ve uzun ömürlü olarak imal edilmeye başlandı. Bundan dolayı birçok yerde çok kısa sürede hazırlandığı için tercih sebebi oldu.