Konut kredisi yapılandırma nasıl oluyor?

Konut kredisi yapılandırma, yüksek faiz oranı ile konut kredisi kullanmış tüketiciler için önemli avantaj sağlıyor.

Paylaş

Konut kredisi yapılandırma, yüksek faiz oranı ile konut kredisi kullanmış tüketiciler için önemli avantaj sağlıyor.

Konut kredisi faiz oranlarının yüksek olması, kredi kullanan tüketiciler için daha fazla faiz ödemek demekti. Kamu bankalarının öncülüğünde başlayan ve yüzde 1’in altına düşen kredi faiz oranları ile birçok tüketici rahat nefes almaya başladı.

Daha önce yüksek kredi faizi oranları ile kredi çekenler ise faiz yükünü hafifletmek için konut kredisi yapılandırmak işlemlerinin nasıl yapıldığını merak ediyor. Konut kredilerinin yeniden yapılandırılması birçok tüketici için daha az faiz ödemek anlamına geliyor. Birçok tüketici konut kredisi faizlerinin daha da düşmesini bekliyor. Bundan dolayı bankaların konut kredisi faiz oranları ile ilgili açıklamaları ilgiyle takip ediliyor.

Yüksek faiz ile konut kredisi kullanan vatandaşlara müjde! Edinilen son dakika bilgisine göre, kamu bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, yaptıkları faiz indirimi ile dikkat çekti.

Faiz indirimi ardından, geçmiş zamanda daha yüksek bir orandan faiz ile konut kredisi çeken müşterilerine yapılandırma imkanı sunacaklarını da açıkladılar. Hal böyle olunca, bu durum içerisinde olan milyonlarca vatandaş da konut kredisi yapılandırma işlemlerini merak ediyor.

Konut kredisi yapılandırma nasıl yapılır?

Ağustos ayında gerçekleştirilen bu indirimden önce Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tan konut kredisi kullanmış ve mevcut kredi bakiyesi 500 bin liranın altında olan müşterilerine, talep etmeleri halinde kredilerini aylık yüzde 0.99 faiz oranıyla yenileme imkanı sağlanacaktır.

Yapılan faiz indiriminden faydalanmak isteyen müşterilerin, ilgili Banka Şubelerine başvurması gerekmekte olup;

– 500 bin liranın altında kredi borcu olanların aylık yüzde 0.99 oranından,

– 500.000 liranın üzerinde kredi borcu bulunanların ise bankaların bu tutarlar için uyguladıkları cari faiz oranlarından kredileri yenilenebilecektir.

Yapılandırma için başvuru süreci 1 Ekim tarihinde başlayacak.

Yeniden yapılandırma başvurusu için tüketicilerden yeniden eksper değerlemesi talep edilebilecek.

Konut kredisini yeniden yapılandırmak isteyen tüketicilerin kredi çektikleri bankadan detaylı bilgi alması gerekiyor.