Konut kredisi ile ev almak mantıklı mı?

Konut kredisi ile ev almak mantıklı mı? sorusu ev sahibi olmak isteyen kişilerin kafasına en çok takılan soruların başında geliyor.

Paylaş

Konut kredisi ile ev almak mantıklı mı? sorusu ev sahibi olmak isteyen kişilerin kafasına en çok takılan soruların başında geliyor.

Konut fiyatlarının yüksek olması, konut kredisi faiz oranlarının ve kredi maliyetlerinin yüksek olması tüketicileri ev sahibi olmak ya da kredi oturmaya devam etmek konusunda düşündürüyor.

Gayrimenkul uzmanları konut kredisi ile ev almanın daha mantıklı bir karar olduğuna vurgu yapıyor. Konut kredisiyle ev alındığında tüketicilerin kira öder gibi ödemeler yaptığı ve bu ödemeler bittiği zaman konut sahibi olduğuna dikkat çekiliyor. Kredi ile ev almak yerine kiracı olarak yaşamaya devam edildiği zaman kira bedeli ödendiği ve o dönem için üst kullanım hakkına sahip olunduğu vurgulanıyor. Kiracı olarak oturulan daireden çıkıldığı zaman sadece o dönem için kullanmış, o konut sayesinde barınma ihtiyacının karşılanmış olduğuna dikkat çekiliyor. Ödenilen kira bedeli ise mal sahibine artı olarak kalıyor. O nedenle konut kredisi kullanarak ev almak ve o evi değerlendirmek her zaman için daha mantıklı.

Konut kredisi ile ev almak mantıklı mı?

Bu soruyu cevaplarken şunu da göz önünde bulundurmak gerek. Örneğin 200 bin TL’lik bir daire satın alacaksınız. 100 bin TL kadar birikmiş paranız var. Geriye kalan meblağ için 100 bin TL konut kredisi kullandığınız ve vadesini 120 ay olarak belirlediniz. Bu aşamada ödeyeceğiniz taksit 120 ay boyunca aylık 1540 TL olacak ( Konut kredisi faiz oranı: 1,15 ) 120 sonra kendinize ait bir eviniz olabilecek. 1500 TL’lik bir dairede kiracı olarak oturduğunuzda ise uzun süreli oturduğunuz takdirde her yıl yansıtılan kira artışı ile ödeyeceğiniz kira ücretinde artış olacak. Bu yıl 1500 TL veriyorsanız önümüzdeki yıl bu rakam 1600-165 TL’ye çıkacak. Oysa konut kredisi çekerek aldığınız dairenin kredi taksitleri 120 boyunca sabit. 120 ay boyunca 1540 TL ödeyeceksiniz. Değişken taksit tutarları ile karşılaşmayacaksınız.