Konut kredisi faizleri yükseldi, tekrar düşecek mi?

Konut kredisi faizleri yükseldi, konut kredisi çekerek ev almak isteyenler faizlerin tekrar düşüp düşmeyeceğini merak ediyor.

Paylaş

Konut kredisi faizleri yükseldi, konut kredisi çekerek ev almak isteyenler faizlerin tekrar düşüp düşmeyeceğini merak ediyor. Konut kredisi faizleri düşecek mi?

Kamu bankalarının haziran ayında konut kredi faizini düşürmesinden sonra Emlak Konut GYO da konut kredisi faiz oranları konusunda indirime gitmişti. Konut kredisi faizlerindeki düşüş sonrası birçok tüketici ev sahibi olma hayallerini gerçekleştirmek için bankaların yolunu tutmuştu. TL’nin döviz kuru karşısında değer kaybına uğraması sonrası alınan tedbirler çerçevesinde konut kredileri faiz oranları yeniden yükselişe geçti.

Ev alanlara ‘2 yıl ödemesiz’ dönem fırsatı sunan Emlak Konut, kredi faizi oranlarını 0.69’a çekmişti. Kamu bankalarının geçtiğimiz hafta konut kredisi faizlerini sıfır ve ikinci elde yüzde 87’ye çıkarmasının ardından, Emlak Konut da faiz oranlarında değişikliğe gitti ve konut kredisi faiz oranlarını yükseltti. 1 milyon liraya kadar olan konutlar için faiz oranını yüzde 69’dan 89’a çıktı. Fiyatı 1 milyon ve üzeri konutlar için ise yüzde 74’ten 94’e çıkarıldı.

Emlak Konut’un ‘Hayallerini Ertemele Türkiye’ kampanyasında sunduğu 2 yıl taksit öteleme sürüyor. Emlak Konut yüklenicilerinin projelerinden konut alanlar ödemeye 24 ay sonra başlayacak.

Konut kredisi faizleri tekrar düşer mi?

Düşük faizli konut kredisi kullandıran Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank konut kredisi faizleri 0,64 seviyelerinden 0,90 seviyelerine yaklaşmaya başladı. Konut kredisi ile ev alacaklar için konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi daha fazla geri ödeme ve faiz yükü demek. www.emlakzamani.net olarak konut kredisi faizlerinin yüzde 0,70 oranlarında seyretmesinin daha fazla konut satışını da beraberinde getireceğini öngörüyoruz.

Türk Lirası’nın döviz kuru karşısında ciddi bir değer kaybına uğraması nedeniyle faizlerde yapılan düzenleme konut kredisiyle ev alacakları üzdü. Birçok vatandaş konut kredisi faizlerinin tekrar 0.80’in altına ineceği zamanları beklemeye başladı. 100 bin TL 120 ay vadeli konut kredisi kullanacak olanlar aylık ortalama 1450-1500 TL tutarında kredi taksit ödemesi yapacak.

Konut kredisi faizleri oranlarında yükseliş sürecek mi? Yoksa tekrar bir faiz indirimi gelecek mi? tüketiciler tarafından şu günlerde en çok merak edilen konuların başında geliyor. Faiz oranlarının yükselmesi maliyetleri artırdığı için bu dönemde ev satın almak isteyen birçok tüketici beklemede olacak. Bu da konut piyasasında bir daralma durumuna yol açabilir.