Konut kredisi faizleri düşer mi, son durum

Konut kredisi faizleri düşer mi ? sorusu konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor.

Paylaş

Konut kredisi faizleri düşer mi ? sorusu konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor.

Konut kredisi faiz oranları bankalara göre % 0.90 ile % 1.30 arasında değişiyor. Ekonomistler konut kredisi faizlerinin daha da düşmesi gerektiğine dikkat çekiyor.  Konut kredisinde ideal faiz oranlarının %50 ile %70 arasında olması gerektiği ekonomi dünyasında dile getirilen konular arasında yer alıyor.

Örneğin %0.90 faiz oranı 100 bin TL 120 ay konut kredisi çekecek birinin 120 ay sonunda geri ödeyeceği para toplamda 165-170 bin TL’yi buluyor. Yani 100 bin TL’nin 10 yıl sonunda faizi 65-70 bin TL’yi buluyor.

Konut kredisi faiz oranları şu an makul seviyede olsa da kredi kullanmayı düşünenler oranların biraz daha düşmesini bekliyor. Finans uzmanları konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyenlere uygun evi buldukları takdirde kaçırmamaları konusunda uyarıyor. Satın alınmak istenen konutun da fiyatı artabileceği için ya da başkalarına satılma riski olduğundan dolayı zamanlamayı doğru yapmakta fayda var. Konut talebi arttıkça konut fiyatları da artıyor. Konut kredisi faizleri düşecek diye beklerden bir yanda artan konut fiyatları kazançlı konut sahibi olmayı zorlaştırıyor.

Konut kredisi faizleri düşer mi?

Son 1 yılda düşen konut kredisi faiz oranları yeniden yükselme eğiliminde seyrediyor. Bankaların faiz artışına hazırlandığı iddia ediliyor. Faiz artışına, mevduat faizindeki hızlı yükseliş neden olarak gösteriliyor.

Bankaların çok yüksek miktarlarda kredi vermesi, mevduat faizinde artışa sebep oldu. Sene başında yüzde 11’ler seviyesinde olan ortalama mevduat oranları yüzde 14 seviyelerine ulaştı. Birkaç özel banka dışında sadece devlet bankaları aylık 1 puanın altında faiz istiyor.

Konut kredisi çekmek istiyorum diyenler konut kredisi faiz oranları hesaplama konusunda dikkatli davranmalı. Konut kredisi hesaplama yapılırken genelde 120 ay ve aşağısı vade oranları baz alınıyor. Vade arttıkça konut kredisi faiz oranı ve geri ödeme tutarı da ciddi oranda artıyor. En uygun konut kredisi için birden fazla bankadan güncel konut kredisi faizleri ile ilgili bilgi almakta fayda var. Tek bankanın kredi oranları baz alınarak konut kredisi çekmek düşünülmemeli.

Yatırım amaçlı konut satın almak ve bunu da konut kredisi çekerek gerçekleştirmek istiyorsanız en düşük konut kredisi faiz oranı ile kredi kullanmanız ve uygun fiyatlı konut bulmanız önemli bir husus. Oturum amaçlı konut satın alacaksınız uygun konut kredisi kullanmak hayalinizdeki evi daha kolay almanızı sağlayacaktır.

Emlak haberleri sitesi www.emlakzamani.net olarak konut kredisi oranlarının maksimum %60 – %70 seviyelerinde olması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye’de konut fiyatları hızla yükseliyor. Buna bir de yüksek konut kredisi faizleri eklenince ev satın almak giderek zorlaşıyor. Konut kredisi geri ödeme maliyeti yükseldiği için ev sahibi olma hayalleri erteleniyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir