X

Konut kredisi faiz oranları 2020’de düşer mi?

konut-kredisi.jpg

Konut kredisi faiz oranları ile ilgili haberler konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen birçok tüketici tarafından merak ediliyor.

Birçok banka konut kredisi faizleri ile ilgili 2019’un sonunda indirime gitti. İndirim ile birlikte konut kredisi faiz oranları yüzde 1’in altına indi. Son yapılan indirimler ile birlikte konut kredisi kullanmak isteyenler 0,79 faiz oranı ile kredi kullanabiliyor.

Konut kredisi faizlerinde indirim yapılması tüketicilerin daha az faiz ödeyerek hayallerindeki konuta daha kolay ödeme seçenekleri ile sahip olmasının da önünü açmış oldu.

Kamu bankaları tarafından kısa süre önce başlatılan konut kredisi kampanyası vatandaşların oldukça ilgisini çeken kampanyalardan oldu. Öyle ki Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank müşterilerine yeni konut alımlarında yüzde 0.79 faiz oranıyla kredi sağlayacaklarını açıkladılar.

Kamu bankalarının ardından özel bankalar da konut kredisi faizlerinde indirime giderek tüketicilere yüzde 1’in altında kredi kullandırmaya başladı. Hatta bazı özel bankalar satın alınacak konutun değerinin tamamı kadar kredi kullandırabiliyor. Böylece hiçbir peşinat ödemeden konut kredisi kullanmak ve ev sahibi olmak mümkün oluyor.

Konut kredisi faizleri ne olacak ?

Uzmanlar, 2020’de konut kredi oranları biraz daha düşeceğini öngörerek konut kredisi çekmek isteyen tüketicilerin güncel kampanya ve indirimleri sıkça takip etmesini tavsiye ediyor.

Konut sahibi olmak isteyenleri yakından ilgilendiren bir diğer konu da Gayrimenkul satış sözleşmesi oluyor. Bu sözleşme, taşınmazın sahibi yani satıcı tarafından belirlenmiş olan bir bedel karşılığında, belirlenen şartlar çerçevesinde ve ileri tarihte yapılması planlanan gerçek satışı amaçlanıyor.

Gayrimenkul satış sözleşmesi noter ücreti 2020 yılında da, sözleşmede yazılı olan bedel ve kayıtlı olan değerin, yüksek olanının binde 5,4’ü olarak uygulanıyor. Noter tarafından onaylanmayan ve yasal prosedürlerle düzenlenmeyen gayrimenkul satış sözleşmesi geçerli olmuyor. Geçerli bir gayrimenkul satış sözleşmesinde gayrimenkule ait satış bedelinin de bulunması gerekiyor.

Eğer satış ödemesi taksit ile gerçekleşecekse yapılacak olan ödemelerin açıkça belirtilmesi gerekiyor. Profesyonelce ve noter huzurunda hazırlanmış bir sözleşme ile konut satışı sırasında yaşanabilecek sorunlara karşı da güvence söz konusu olabiliyor. Taraflardan birinin satıştan vazgeçmesini engellemek ya da vazgeçme durumunda yaşanacak olan mağduriyetin giderilmesi noktasında sözleşmeye cezai şartların da eklenebilmesi mümkün oluyor.

Kategoriler: Konut kredisi
emlakzamani: