Konut kredisi başvuruları 5 kat arttı

Son günlerde bankaların konut kredisi faiz oranları ile ilgili indirime gitmesi ev sahibi olmak isteyen tüketicilerin konut kredisi başvurularını artırdı.

Paylaş

Konut kredisi faiz oranlarında bankaların indirime gitmesinin ardından konut kredisi başvuru sayısında yaşanan hızlı artış dikkat çekiyor. Bankaların faiz oranlarını düşürmesi konut satın almalarını olumlu etkilerken yatırıma bakış açısını da önemli ölçüde değiştiriyor.

Son günlerde birçok bankanın faiz oranlarını yüzde 1’in altına düşürdüğüne dair yaptığı açıklamalar konut sektörünü ciddi anlamda hareketlendirdi. Ekonomi alanında yapılan doğru düzenlemeler hem kullanıcıları hem yatırımcıları hem de projeleri heyecanlandırmış ve gelecek vaad eden sonuçlar alınmasını kolaylaştırıyor.

Karşılaştırma sitesi enuygun.com, konut kredisi başvuru sayısının faiz indirimiyle birlikte 5 kat arttığını açıkladı.

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve İş Bankası’nın 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranlarını %0,95’e kadar çektiğini belirten Kredi Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, “Faiz indiriminin ardından konut kredisi başvurularında ciddi bir artış oldu.

Konut kredisinde faiz oranları son bir yıldır hep %1’in üzerinde seyrediyordu. Uzun zamandır faiz indirimini bekleyen konut alıcıları da hemen başvuruda bulunmaya başladı. Bu avantajlı koşullardan yararlanmak isteyenlerin de etkisiyle Enuygun.com üzerinden bankalara yapılan başvurular 5 kat arttı” dedi.

100 bin lirada 16 bin liralık kazanç

Faiz indiriminin aylık taksitlerde ve toplam geri ödemelerde özellikle yüksek tutarlı kredi çekenler için ciddi bir kazanç sağladığını belirten Hacıbayramoğlu “120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisinin aylık taksitleri bundan 1 hafta öncesine göre yaklaşık 130 TL kadar düştü. Toplam geri ödemelerde de yaklaşık 16.000 TL’lik bir kazanç söz konusu. Örneğin 200.000 TL kredi kullanırsanız fark yaklaşık 32.000 TL’ye çıkıyor. Eğer 60 ay vadeli kredi kullanırsanız da faiz oranları %0,90’a kadar geriliyor” açıklamasını yaptı.

Konut kredisi faizlerindeki düşüş sürecek

Enuygun.com’un bankaların ödeme planlarından derlediği verilere göre, şu sıralar 120 ay vadeli 100.000 TL kredi kullanmak isteyen bir kişinin aylık taksitleri ortalama 1.400 TL. Toplam geri ödemesi de 169.061 TL yapıyor.

120 ay vadeli 75.000 TL konut kredisinin aylık taksitleri ise ortalama 1.050’ya kadar geriledi. Markalı konut kampanyalarında 120 ayda %0,70’e kadar düşen faiz oranları da bankaların önümüzdeki haftalarda bir miktar daha düşüş yapabileceği yönünde bir beklenti doğuruyor.