Yatırımlık daire almayı düşünenlere öneriler

Yatırımlık daire alırken nelere dikkat edilmeli? Yatırımlık daire nereden alınır? Yatırımlık daire ne zaman kazandırır?

Paylaş

Yatırımlık daire alırken nelere dikkat edilmeli? Yatırımlık daire nereden alınır? Yatırımlık daire ne zaman kazandırır? soruları yatırım amaçlı daire almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor.

Son yıllarda hızla artan konut fiyatları ile birlikte en çok kazandıran yatırım aracı konut oldu. Konut fiyatlarının yükselme eğiliminde olması geçmişte ucuz fiyata daire alanların yüzünü güldürdü. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde konut alanlar son 5-10 senede neredeyse %100 kar yaptı.

Yatırımlık daire alırken nelere dikkat edilmeli?

Yatırım amaçlı satın almayı düşündüğünüz daire için bütçe belirleyin. Mümkün olduğunca konut kredisi çekip yatırım amaçlı daire almamaya özen gösterin.

Çekeceğiniz konut kredisinin geri ödemesi oldukça yüksek olacaktır. Düzenli bir geliriniz yoksa, iş garantiniz yoksa yatırım amaçlı aldığınız dairenin konut kredisi taksitlerini ödemede zorlanabilirsiniz.

Yatırımlık daire satın almak için ayıracağınız paranın ihtiyacınız dışındaki birikiminiz olmasına dikkat edin. İhtiyaç duyabileceğiniz parayı konuta yatırmayın.

Satın alacağınız konutu hemen elinizden çıkaramayabilirsiniz, bu yüzden bütçenizi iyi kontrol edin.

Gelişmekte olan yerleri araştırın. İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlere odaklanmayın.

Trakya’da Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ konut yatırımı açısından oldukça cazip. Buralar son 10 yılda yatırımcılarına %100’den fazla kazandırdı. Özellikle Çerkezköy, Kapaklı, Çorlu, Lüleburgaz gibi yerler ciddi kazançlar getiriyor.

Çanakkale, Kocaeli, Yalova, Bursa son zamanlarda gayrimenkul yatırımında sıkça öne çıkan ve yatırımlık daire için kazandıran yerler. Buralara Ortadoğlu ve Arap coğrafyasından yatırımcılar ciddi anlamda ilgi gösteriyor.

İstanbul’da Beylikdüzü, Arnavutköy ve Esenyurt gelişmekte olan bölgeler olduğu için şimdi daire alanlara 5-10 yıl içinde ciddi kazanç getirebilir.

Yatırımlık daire alacağınız inşaat firması ya da emlakçı seçiminde güvenilir firmalar ve kişileri tercih edin.

Almayı düşündüğünüz dairenin geçmişini, iskan ve imar izinlerini araştırın.  Alacağınız daire ile aynı lokasyondaki diğer daire fiyatlarını da araştırın.

Konut alırken doğru gayrimenkul danışmanıyla çalışmanız size daha fazla kazanç sağlatacak ve lokasyon seçiminizde kılavuzunuz olacak.

Yeni bitmiş bir konut projesinden daire almak istiyorsanız evin değer artışı için projenin %100 dolu olmasını bekleyin.

Topraktan ev satın alırken dikkat edin. Topraktan alımda vaat edilenden çok farklı sonuçlar ile karşılabilirsiniz. Ayrıca evin yapılışı verilen süreden daha uzun olabilir.

Alacağınız evin merkezi konumda olmasına dikkat edin. Ulaşıma, eğitim kurumlarına, sağlık kurumlarına, alışveriş merkezlerine yakın yerler her zaman kazandırır.

Yatırımlık daire alırken stüdyo, 1+1 ve 2+1 daire tiplerini göz önünde bulundurun. Bu tür dairelerin satın alma maliyeti daha büyük dairelere göre uygundur ve hızlı satabilirsiniz.

Markalı konut projelerinden daire almadan önce mutlaka evin aidatlarını iyice araştırın. Bazı projelerde aidatlar kiralık daire fiyatları ile yarışıyor. Sokak arası inşaatlarda ise çok daha cüzi rakamlar var.

Satın almayı düşündüğüz daireyi mutlaka görün. Resimlere kesinlikle aldanmayın. Dairenin üzerinde herhangi bir rehin, borç vb. olup olmadığını sorgulatın.

Emlak Zamanı / Özel