Yatırım için arsa mı yoksa tarla mı?

Yatırım için arsa mı yoksa tarla mı almalı? sorusu birikimini arsa ya da tarla alarak değerlendirmek isteyenlerin ilgisini çekiyor.

Paylaş

Yatırım için arsa mı yoksa tarla mı almalı? sorusu birikimini arsa ya da tarla alarak değerlendirmek isteyenlerin ilgisini çekiyor.

Yatırım yaparken zamanlama en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Yapacağınız yatırım kısa vadeli mi, orta vadeli mi yoksa uzun vadeli mi olacak?

Kısa dönemli yatırımlar genelde 3 yıl ile 5 yıl orta dönemli 5 ile 10 yıl arasında oluyor. Uzun dönemli yatırım için ise 10 ve daha fazla yıl geçmesi gerekiyor.

Birikiminizi arsa ya da tarla alarak değerlendirmek istiyorsanız kısa dönemli yatırımlarda arsa uzun dönemli yatırımlarda ise tarla imarlı arsaları almak daha mantıklı olacak.

Yatırım için arsa mı yoksa tarla mı almalı?

Uzun dönemli alımlarda imara açılması durumunda parselleyerek arsa fiyatına satılması kazançlı bir yatırım olabilir.

Kısa dönemde konut yaptırmak isteyen firmalar ve bireyler doğal olarak şehir merkezlerinde arsa satın almalı.

Arsanın değer artısında ve satımında kolay olmasında imar durumu, arsanın şekli, konumu önemli rol oynuyor. Arsa satın alırken arsaya binanın rahat oturması için arsanın kare ya da dikdörtgen şeklinde olmasına önem verin.

Arsanın elektrik, su, kanalizasyon, doğalgaz hattı gibi alt yapıya sahip olup olmadığını da araştırın. Bunlar kazançlı yatırım için büyük avantaj.

Müstakil parsel, imar iznine sahip, mümkünse tapu sahibinden arsa almak kısa vadede kazanç sağlamanızda çok önemli.

Ayrıca belediyeden arsanın imarı ve krokisini alarak tapuda ipotek durumuna mutlaka bakın. Net alan üzerinden pazarlık yapın.

İmarlı arsa aldığınız takdirde yüksek rakamlı bir daire almak yerine arsa alarak kat karşılı vermek size 2-3 yıl gibi kısa zamanda arsa fiyatının ve daire fiyatının 2 katında bir kazanç sağlar. Özelikle ticari alanı olan bir yer olursa daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

İmar izni olmayan, tarla statüsüne sahip ancak yakın çevresinde yapılaşma olan yerlerin de imara açılabileceğini unutmamak gerek. Bu tür arazileri almak size ciddi kazanç getirebilir.

Arsa ya da tarla alırken mutlaka gelişmekte olan, ulaşım problemi olmayan bölgeleri tercih edin.