Ucuz daire nasıl alınır, ucuz konutlar nerelerde?

Ucuz daire nasıl alınır? sorusu ev sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında yer alıyor. Ucuz konut alma püf noktaları

Paylaş

Ucuz daire nasıl alınır? sorusu ev sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında yer alıyor. Konut fiyatlarının son yıllarda hızla artışa geçmesi ev sahibi olmayan, konut almak isteyen vatandaşları kara kara düşündürüyor. Peki, ucuz daire nasıl alınır? Daha ekonomik şartlarda konut sahibi olmak için nelere dikkat edilir?

Öncelikle konut için ayıracağınız bütçeyi net bir şekilde belirleyin. Örneğin alacağınız konuta en fazla vereceğiniz rakam 250 bin TL olsun. Siz ortalama 200-220 bin TL civarı konutlara bakın. Alacağınız konutun tapu masrafı, doğal gaz, elektrik, su, internet vb. abonelik işlemleri, kat mülkiyetli tapu alınacaksa bunun masrafı gibi giderler olacak. Bunlar için bir miktar para ayırmanız gerekiyor.

Ucuz daire nasıl alınır?

Konut fiyatları yükselse de hala uygun konutlar var. İstanbul odaklı gidecek olursak Esenyurt, Beylikdüzü, Sancaktepe, Arnavutköy, Sultanbeyli, Sultangazi vb. yerlerde uygun konutlar mevcut. Son yıllarda birçok kişi Beylikdüzü ve Esenyurt’tan konut satın almaya yöneldi. Bu bölgelerin hızla gelişmesi, daha planlı ve ekonomik seçeneklerin olması konut tercihlerinde etkili.

Beylikdüzü’nde Kavaklı, Beylikdüzü OSB, Cumhuriyet Mahallesi gibi lokasyonlar 200 bin TL civarı birçok konuta ev sahipliği yapıyor. Buralardaki satılık konut ilanlarını önce internette emlak sitelerinde inceleyin. Müsait bir zamanda canlı olarak görün. Fiyat ve diğer işlemler için gerekli bilgileri alın. Güvenilir emlak ofisleri ile çalışın. Komisyon ödememek için sahibinden satılık olan konutlara yönelin.

Kendinizi sıfır daire almaya odaklamayın. 5-10 yaşında ikinci el daire de alabilirsiniz. Bu tür daireleri sıfır dairelere oranla daha uyguna da alabilirsiniz. 2+1 daire tipi daha ekonomik satın alma durumundan dolayı ilk tercihiniz olabilir. Büyük dairelerin ısınma, temizlik gibi maliyetleri daha fazla olduğu için günlük işlerde sizi yoracaktır.

Emlak ilanı siteleri sürekli takip edilmeli. Her gün onlarca yeni satılık daire ilanı ekleniyor. Bütçenize uygun, hoşunuza giden bir daire mutlaka karşınıza çıkacaktır. Konut kredisi faiz oranları şu sıralar düşüşte olsa da imkanınız varsa nakit almaya yönelin. Nakit olunca internette listelenen fiyatlardan çok daha aşağı rakamlara satın alabilirsiniz. www.emlakzamani.net