Trakya hızlı tren projesi ile değerlenecek

Trakya hızlı tren projesi Halkalı- Kapıkule hızlı tren seferlerinin önümüzdeki yıllarda faaliyete geçmesi Trakya'da emlak piyasasını canlandıracak.

Paylaş

Trakya hızlı tren projesi Halkalı- Kapıkule hızlı tren seferlerinin önümüzdeki yıllarda faaliyete geçirmesi planlanıyor.

Hızlı tren güzergahı boyunca hattın sağında ve solunda olmak üzere toplam 50 metrelik bir alan TCDD tarafından kamulaştırılarak arazi bedelleri TCDD tarafından mal sahiplerine ödenecek.

Trakya hızlı tren hattı faaliyete geçtiğinde Çerkezköy’de bir yolcu istasyonu ile bir yük istasyonu yer alacak. Yük istasyonu yolcu istasyonuna 6 kilometre mesafede bir yerde olacak. Yük istasyonunun nereye yapılacağı konusunda şu anda bir yer tespit yapılmadı ve bu yönde çalışmalar devam ediyor.

Halkalı-Kapıkule arasındaki 229 kilometrelik demir yolunun 200 kilometreye indirilecek ve ulaşımda zaman önemli ölçüde kısalacak. Güzergahın 73 kilometre ile 113 kilometreleri arasının Tekirdağ ili sınırlarına yer alacak.

Trakya hızlı tren projesi ile birçok bölge cazibe merkesi olcak

Halkalı-Kapıkule hızlı tren, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Hadımköy, Çatalca; Tekirdağ Çerkezköy, Misinli’den sonra Kırklareli hudutlarına girecek, Büyükkarıştıran, Küçükkarıştıran, Lüleburgaz, Alpullu, Babaeski ve Ağabey köyünden sonra Edirne hudutlarına geçecek.

Trakya hızlı tren hattı Edirne’de Naipyusuf, Kabaağaç, Kuzucu köyleri yakınından geçecek Havsa İlçesi, Abalar, Tayakadın köyleri yakınlarından geçip Edirne Merkezi’ne ulaşacak.

Burada da Kirişhane, Bostanpazarı semtlerinden sonra Kaleiçi-Talatpaşa, Dilaverbey, Kum mahallelerinden geçtikten sonra Eskikadın, Yenikadın köylerinin yakınından Kapıkule’ye varacak.

Proje Avrupa-Asya (İpek Yolu) demiryolu yolcu ve yük taşımacılığının ana alternatifi olacak. Ayrıca Edirne (Hudut) – İstanbul – Ankara – Sivas – Çetinkaya – Kars (Hudut) ana demiryolu ekseninin bir parçası olacak.

Halkalı-Kapıkule hızlı tren projesi ile birlikte Edirne, Kırklareli, Tekirdağ en önemli cazibe merkezleri olmaya aday. Çerkezköy, Lüleburgaz, Babaeski, Havsa gibi ilçelere konut ve arsa yatırımı yapan kazacak.

Trakya hızlı tren projesinin ismi bile Trakya’da son zamanlarda satılık arsa ve satılık daire fiyatlarını uçurdu. Bir dönem kimsenin yüzüne bakmadığı bu bölgelerde emlak fiyatları cep yakmaya başladı.