X

Satılık müstakil ev almak isteyenlere öneriler

Satılık müstakil ev almak istiyorum, emlak sitelerinde satılık müstakil ev ilanlarına bakıyorum diyorsanız bu yazımızı okuyun.

Konut yatırımı yapmak ya da oturum amaçlı ev satın almak isteyenlerin ilk tercihi satılık daire olsa da müstakil ev almak da kazandırabilir.

Müstakil evler, daha rahat bir yaşam isteyen, kendini işini yapan ya da kendini geçindirecek parası olanlar için iyi bir alternatif olacaktır.

Satılık müstakil ev alacaklara öneriler

Satılığa çıkarılmış müstakil ev ilanları her ilde ve ilçede olsa da İstanbul’da satılık müstakil ev fiyatları adeta cep yakıyor. Kentsel dönüşüm ile birlikte yıllardır oturduğu müstakil evini değerlendi, değerlenecek diye satışa çıkaran çok sayıda kişi var.

Bu kişilerin istediği fiyatlar milyon liraları rahatlıkla buluyor. Müstakil ev satıcıları, “Bir daireyi 400-500 bin TL’ye satıyorlar, benim evim 3 katlı tabi 1 milyon lira eder” gibi mantıkla hareket ediyor. Bu da müstakil ev fiyatlarının tırmanmasına yol açıyor.

Peki, İstanbul’dan müstakil ev almak mantıklı mı? Milyonlarca lirayı 30-40 yıllık binalara bağlamak sağlıklı bir yatırım olmayacaktır.

Mevcut yapı stokunun eski olduğu İstanbul’da yeni binalara sıfır dairelere ya da 1999 Marmara Depremi sonrası yapılanlara yatırım yapılmalı.

Satılık müstakil ev için İstanbul’a odaklanmayın. İstanbul’a yakın yerlerde güzel fırsatlar var. Emlak sitelerindeki satılık müstakil ev ilanlarını düzenli kontrol edin. İstanbul’da milyonlarca lira eski bir ev verilmez. Bunun yerine birkaç yüz bin liraya İstanbul’a yakın konumda çok güzel ve kullanışlı bir müstakil ev alabilirsiniz.

Almayı düşündüğünüz müstakil evin arsa metre karesini dikkate alın. Bütçeniz doğrultusunda alabildiğince geniş bir arsa üzerine inşa edilmiş evleri tercih edin. Evlerin tapu durumunu tapu müdürlüklerinden sorgulatın.

Yapı ruhsatı, imar izni, iskanı var mı, hisseli arsa üzerine mi inşa edilmiş? Verasetli mi? Bölgenin durumu ne? İlerleyen süreçte yıkım vb. olur mu? Isınma durumu nasıl? İç yapısı masraf gerektirir mi? Fiyatı emsallerine göre nasıl? Krediye uygun mu?

Emlakçıdan satılık müstakil ev almak yerine sahibinden satılık müstakil ev almayı tercih edin. Böylece daha ekonomik ve komisyonsuz bir şekilde ev sahibi olabilirsiniz.

 

Kategoriler: Emlak yatırımı
emlakzamani: