Satılık müstakil ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Satılık müstakil ev almak istiyorum diyenlerin satın almadan öne bazı noktalara dikkat etmesi kazançlı emlak yatırımı için önem taşıyor.

Paylaş

Satılık müstakil ev almak istiyorum diyenlerin satın almadan öne bazı noktalara dikkat etmesi kazançlı  emlak yatırımı için önem taşıyor.

Satılık müstakil ev almak, son yıllarda birçok kişinin en çok ilgi gösterdiği konuların başında geliyor. Satılık daire fiyatları hızla yükselince konut satın almak isteyenler satılık müstakil ev fiyatları ve ilanları konusunda sıkça emlak siteleri aracılığıyla araştırma yapıyor.

Satılık müstakil ev fiyatları daire fiyatlarına göre daha uygun olabiliyor. İyi bir lokasyonda bulunan satılık müstakil evler ise çok daha pahalı olabiliyor.

Satılık müstakil alırken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle bütçenizi çok iyi belirlemelisiniz. Örneğin 300 bin TL’lik bir konut satın alma bütçeniz var. Daire almaktan vazgeçtiniz ve müstakil bir ev arıyorsunuz. Bu bütçe aralığındaki satılık müstakil ev ilanlarını araştırın.

Satılık müstakil evlerin çoğu 30 yıldan daha uzun süre önce inşa edildiği için yapı durumu sağlıklı olmayabilir. Bu tip evlerin büyük çoğunluğu olası bir depremde hasar görebilir ya da yıkılabilir. Bunu göz önünde bulundurun.

Müstakil ev alırken tam bağımsız evleri tercih etmek önemli. İleriki süreçte aldığınız müstakil evi kentsel dönüşüm kapsamında daha kolay yenileyebilirsiniz.

Satılık müstakil ev alırken arsa büyüklüğünün 200-300 metrekare olması işinize yarayabilir. Bu hem ileride binanınızı yenilediğinizde daha büyük bir inşaat alanı sağlar hem de bahçesini daha verimli kullanmanızı sağlar.

Müstakil evin tapu durumuna bakın. Eskiden yapılanların çoğu hisseli arsalar üzerinde olduğu için problem çıkarabiliyor. Müstakil tapulu, iskanlı, proje ve ruhsatı eskiden alınmış yapılar bulabilirsiniz iyi olacaktır.

Emlakçı yerine direkt ev sahibi ile muhatap olursanız daha uygun fiyata ev sahibi olabilirsiniz.

Satın almayı düşündüğünüz evde uzun süre oturmayı düşünüyorsanız tadilat işlemlerine girişin. Bir süre oturup müteahhite veririm diye düşünürseniz masrafa gerek yok.

Satılık müstakil ev nereden alınır?

İstanbul’da müstakil satılık ev fiyatları çok yüksek. Çatalca’da uygun fiyata bulabilirsiniz. Bunun haricinde Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Çanakkale uygun. Ege’de ise İzmir, Aydın, Denizli, Muğla uygun olacaktır. Akdeniz’de Antalya, Hatay ve Mersin’i düşünebilirsiniz.