Prim yapacak ve yatırımcısına kazandıracak yerler

Prim yapacak arsa ve daire almak isteyenler son yıllarda gelişmekte olan bölgelere daha fazla ilgi duyuyor.

Paylaş

Prim yapacak arsa ve daire almak isteyenler son yıllarda gelişmekte olan bölgelere ayrı bir ilgi duyuyor. Konut ve arsa fiyatlarının hızla artması ile birlikte en çok kazandıran yatırım aracı olan gayrimenkul artık daha fazla önemseniyor.

Prim yapacak arsa ve daire için gelişmekte olan bölgeleri takip etmek çok önemli. Bu noktada ulaşım projeleri, nüfus artışı, iş sahalarına yakınlık gibi kriterler büyük önem taşıyor.

Örneğin İstanbul’da son 10-15 yılda bir dönem insanların konut ve arsa almaktan çekindiği her semt ciddi anlamda değer kazandı. Küçükçekmece, Başakşehir, Beylikdüzü, Arnavutköy, Çatalca, Silivri, Esenyurt gibi yerlerde fiyatlar kimsenin tahmin edemeyeceği düzeyde yükseldi.

İnşaat sektörünün peş peşe hayata geçirdiği markalı konut projeleri ile birlikte varoş olarak tabir edilen her ilçe ve semt değerlenmeye başladı. Çünkü İstanbul’da nüfus hızla artıyor, ulaşım projeleri artıyor, yerli ve yabancı yatırımlar artıyor. Bunlar gibi birçok faktör İstanbul’u emlak konusunda cazip kılıyor.

Prim yapacak arsa ve daire için nereler düşünülmeli?

Eskiden dikey olarak büyümeyi sürdüren İstanbul’da Kadıköy, Beşiktaş, Şişli, Sarıyer, Üsküdar, Bakırköy ve Beykoz gibi ilçeler ön plandayken durum günümüzde değişti.

Artık Ataşehir, Tuzla, Kartal, Sancaktepe, Çekmeköy, Ümraniye, Pendik, Maltepe, Sultanbeyli, Sultangazi, Kağıthane gibi ilçelerde ciddi markalı projeler yükseliyor. Buralar son 10-15 yılda önemli ölçüde değerlendi. Yakın gelecekte daha da değerlenecek.

Prim yapacak bölgeleri önceden kestirmek aslında çok da zor değil. İlçeler ile ilgili güncel yatırımları, ulaşım projelerini, ekonomik alanları, nüfus artışını ve diğer yatırımları takip etmek gerekiyor. Yatırımlara ev sahipliği yapan, ulaşım ağlarının içinden geçtiği her ilçe değerlenecek.

Beylikdüzü, Esenyurt, Avcılar, Silivri, Büyükçekmece, Küçükçekmece metro ve metrobüs projeleri ile çok daha fazla prim yapacak. Aynı şekilde metro projelerine ev sahipliği yapan Ataşehir, Tuzla, Kartal, Sancaktepe, Çekmeköy, Ümraniye, Pendik, Maltepe’de değer artışı sürecek.

Prim yapacak arsa ve daireler için alternatif yerler

Ayrıca Çatalca, Arnavutköy, Başakşehir, Bağcılar, Küçükçekmece gibi ilçelede de metro projeleri ile değerlenmeyi sürdürecek.

Satılık daire ve arsa fiyatlarının hızla arttığı Çatalca’nın en fazla değerlenen ilçeler arasında ilk sıralarda yer alacağını tahmin ediyoruz. Çünkü bu ilçeden hızlı tren projesi de geçecek. Bunun yanı sıra devam eden ulaşım projeleri ve altyapı projeleri var. Köylere doğalgaz da gelmeye başladı. İlçe iş sahaları da barındırıyor ve hala doğal güzellikler bakımından harika bir durumda.

Metro ve metrobüs projelerinde adı geçen Silivri ve Büyükçekmece de yatırımcılara ciddi anlamda kazandıracak. Bu iki ilçe uzak İstanbul gibi algılansa da birkaç yıl içinde bu algı hızla kırılacak.

Arnavutköy ve Esenyurt’ta ulaşım sorunları daha hızlı çözülürse, toplu ulaşım adına çalışmalar hız kazanırsa bu iki ilçe hem ulaşım hem de sanayi merkezleri olmalarından dolayı hızla göç alacağı gibi emlakta da değerlenecek.

Prim yapacak arsa ve daire için arayış içinde olanlar arsa için Çatalca, Silivri, Arnavutköy’ü düşünebilir. Hala fırsat yerler bulunuyor.

Prim yapacak arsa ve daire için arayışta olanlar daire satın almak için Avrupa Yakası’nda Küçükçekmece, Başakşehir, Beylikdüzü, Silivri, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Arnavutköy’ü ilk tercihler arasında düşünebilir.

Anadolu Yakası’nda ise Çekmeköy, Sancaktepe, Tuzla, Kartal, Pendik, Sultanbeyli tercihler arasında değerlendirilebilir.

Bu ilçelerin yanı sıra Esenler, Kağıthane, Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Zeytinburnu, Güngören’de de uygun yerler bulunduğu takdirde yatırım düşünülebilir.

Kağıthane, Zeytinburnu ve Güngören çok hızlı prim yapmaya başladı. Bu üç ilçede markalı konut projeleri ve yatırımlar hızla artıyor. Dikkate almakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir