Nasıl ev sahibi olunur?

Nasıl ev sahibi olunur? En kolay konut alma yöntemleri nelerdir? Ev sahibi olmak istiyorum diyenlere öneriler haberimizde.

Paylaş

Nasıl ev sahibi olunur? En kolay konut alma yöntemleri nelerdir? Ev sahibi olmak istiyorum diyenlere öneriler haberimizde.

Barınma ihtiyacı en zaruri ihtiyaçlardan birisidir. Bu bakımdan yaşamını sürdüren herkes bir ev sahibi olmak istemektedir. Kiracı yaşamının zorlukları aşikardır. Sürekli kiracı olarak taşınmak, ev değiştirmek, komşu değiştirmek oldukça can sıkıcı durumlardır. Bu durumların yanı sıra her ay kendisinin olmadığı bir eve büyük meblağlar kira ödemek bir nevi bu paraların sanki çöpe gitmesi demektir. Bu gibi sıkıntıları aşmak adına insanlar kendi evlerinde oturmayı canı gönülden istemektedirler. Ev sahibi olmanın faizli bir şekilde alınması mümkün olduğu gibi faizsiz ev alma olarak da satışlar yapılmaktadır. Ev sahibi olmanın birkaç yolu vardır.

Nasıl ev sahibi olunur? Ev sahibi olmak isteyenler için ev alma yöntemleri

Kredi İle Ev Alma

Günümüzde kullanılan en popüler ev alma yol banka kredileri veya firmaların uygun oranlarla satmış olduğu faiz içeren yöntemlerdir. Bu şartlarda ev sahibi olmak isteyenler bankalara müracaat ederek yapılan çalışmalar neticesinde uygun görülmesi haliyle kredi kullandırılır ve ev sahibi olunabilir. Burada istenilen miktarın banka tarafından onaylanmama durumu bulunmaktadır. Bankaların birçoğu istenilen kredi miktarının ya da ev değerinin yüzde 80 karşılığı kadarı ile kredi vermektedirler.

İnşaat firmalarının da kendilerine ait finans kuruluşları olabilmektedir. Buralarda tüm konut değerine kredi verilmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca buraların kredi oranları daha düşüktür.

Faizsiz Ev Alma

Nasıl ev sahibi olunur? diye soruyorsanız ev almanın bir başka yolu da diğer yöntemlerden daha cazip olarak sunulan faizsiz ev imkanıdır. Bu şekilde ev satın almak hem daha uygun hem daha hesaplıdır. Günümüz konut faizleri ihtiyaç kredilerine oranla düşük olsa da oldukça yüksektir. Bu bakımdan faiz ödemedin ev alabilmek yaklaşık yüzde 40 oranında bir tasarruf sağlamaktadır.

Bu şekilde ev satışları inşaat firmalarının kendi inisiyatifleri ile genelde mümkün olmaktadır. Firmalar satış oranlarının faiz yüksekliği nedeni ile düşmesi neticesinde bu yöntem ile satışlara başlamıştır. Firmalarda konut satışı sırasında müşterilerinden bazı evraklar talep etmektedirler. Bu evraklar ödeme yapılanamaması durumunda yasal işlemlerin başlatılması, tapu devri ve ödeme imkanlarının tespiti amacı ile kullanılmaktadır. Ödemelerin düzenli bir şekilde yapılması durumunda her hangi bir aksaklık olmayacaktır.