Müstakil ev mi apartman dairesi mi?

Müstakil ev mi apartman dairesi mi? Villa mı yoksa daire mi almalısınız? Villa almak için en uygun yerler nereler?

Paylaş

Müstakil ev mi apartman dairesi mi? Villa mı yoksa daire mi almalısınız? Villa almak için en uygun yerler nereler?

Daire fiyatları son yıllarda hızla artıyor. Yatırım ve oturum amaçlı konut yatırımına ilginin artması ile birlikte birçok inşaat firması markalı konut projeleri ile konut talebine cevap vermeye çalışıyor.

Konut satın almak isteyenlerin aklındaki en önemli sorulardan biri de “Elimdeki para ile İstanbul’dan daire mi yoksa  başka bir yerden villa mı satın alsam?” oluyor.

Bu noktada satın alacağınız konuttan beklentiniz önemli. “Ben İstanbul’u artık terkedeceğim, maddi durumum iyi, Ege’ye ya da Akdeniz’e yerleşeceğim” diyorsanız İstanbul’da bir daire fiyatına bu bölgelerden sıfır dublex ya da triplex villa satın alabilirsiniz.

Bu bölgeler son yıllarda müstakil bir konutta yaşamak ve kafasını dinlemek isteyenlerin en önemli tercihleri başında geliyor. Son zamanlarda birçok dizi de buralarda çekilmeye başladı. Ünlü isimlerin de bu bölgelerde sakin ve huzurlu bir yaşam kurma isteği artıyor.

Evet, İstanbul Türkiye’nin ekonomi, iş sahaları, sosyal yaşam, eğitim, kültürel hayat bakımından merkezi konumunda yer alsa da birçok kişinin ciddi anlamda canını sıkan bir şehir oldu.

İstanbul, son yıllarda hızlı nüfus artışı, yoğun göç, çarpık kentleşme gibi faktörler insanları İstanbul dışında bir hayat kurmaya yöneltiyor.

İstanbul’da ortalama daire fiyatları 300-500 bin TL seviyesinde gidiyor. Bu fiyatlara İstanbul dışındaki lokasyonlarda  sıfır ya da birkaç yaşında güzel bir villa satın alınabiliyor.

Villa daire kadar hemen prim yapacak bir konut türü olmasa da müstakil ve sakin bir yaşam için en uygun konut olacak. “Ben satın aldığım konutu kiraya veriririm, değerlenince satarım” diyorsanız villa sizin için kazançlı olmayacaktır.

Müstakil ev mi apartman dairesi mi deyip de villa almayı tercih edenler için en uygun yerler

Villa almak istiyorsanız Ege ve Akdeniz bölgesi yeni villalar ile cazip bölgeler arasında yer alıyor. Buralarda 250-500 bin TL’ye sıfır ya da birkaç yaşında villa satın alınabiliyor.

Aydın, Muğla, Antalya, Denizli, İzmir villada yaşamak isteyenler için uygun lokasyonlar. Buralardaki sıfır villalar son derece kullanışlı. Görsel açıdan da hoş duruyor. Kendisine ait bahçesi ve havuzu olanlar var. Doğası son derece güzel. İstanbul kadar yoğun ve stresli değil. İyi komşuluk ilişkileri geliştirebilirsiniz. Aileniz ile huzurlu ve sakin bir hayat kurabilirsiniz.

Ege ve Akdeniz iklimi yaz-kış yaşamaya uygun imkan da sunuyor. “İstanbul ile bağımı koparmak istemiyorum” derseniz uçak, otobüs ve kendi aracınızla ulaşım dilediğiniz zaman mümkün. Bu tür yaşam İstanbul piyasasında freelance çalışanlar, internet tabanlı bir iş modeline sahip kişiler için uygun. “Haftada 1-2 gün gidip gelebilirim” diyorsanız neden olmasın?

“Ben İstanbul’da yakın yerleri tercih ederim” diyorsanız Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne, Kocaeli, Bursa, Yalova, Kırklareli de villa almak için uygun şehirler. Özellikle Tekirdağ Yeniçiftlik’te sıfır villa fiyatları çok uygun. Buralarda 200-250 bin TL’ye de villa almanız mümkün. İstanbul’a 90-100 km mesefade yer alıyor. Silivri’ye ve Çorlu’ya oldukça yakın.