Metro projeleri ile prim yapacak yerler

Metro projeleri hayata geçtiğinde İstanbul'un birçok yeri prim yapacak ve konut fiyatları daha da artacak.

Paylaş

Metro projeleri hayata geçtiğinde İstanbul’un birçok yeri prim yapacak ve konut fiyatları daha da artacak.

Şişli, Kağıthane, Eyüp, Arnavutköy, Başakşehir ile Küçükçekmece ilçelerinden geçecek metro hattının proje bedeli toplam 4 milyar 845 milyon 600 bin TL olarak belirlendi.

66 kilometre uzunluğunda olacak metro hattı Gayrettepe 3. Havalimanı yönünde yaklaşık 33 kilometre, 3. Havalimanı Halkalı yönünde ise 33 kilometre olarak planlandı. Kent merkezi ile 3. Havalimanı arasında ulaşım metro hattı ile 30 dakika olacak.

Projeye konu 7 Haziran 2014’te temeli atılan 3. Havalimanı ile bölgede oteller, yerleşim merkezleri açılacağından bir toplu ulaşım ihtiyacı oluşacak. Proje tamamlandığında yüksek yolcu kapasiteli havalimanı olması beklenen 3. Havalimanı için kolaylık olacak.

Metro hattında toplam 13 istasyonun yer alması planlanıyor. 7 istasyonluk ilk etap 2016-2018 tarihleri arasında ve 6 istasyondan meydana gelen 2. etap ise 2018-2021 tarihleri arasında tamamlanacak.

Metro projeleri, metro durakları ve entegre yapılacak hatlar

Yenikapı – Hacıosman Metrosu ile Gayrettepe’de,

Hızlı Tren ile Havalimanı’nda,

Sultangazi-Arnavutköy Hattı ile Arnavutköy’de,

Kirazlı-Metrokent-Kayaşehir Metrosu ile Kayaşehir’de,

Bakırköy-Kirazlı-Olimpiyatköy Metrosu ile Olimpiyatköy’de,

Kayaşehir-Başakşehir-Olimpiyatköy Tramvayı ile Olimpiyatköy’de,

Kirazlı-Halkalı Metrosu ile Halkalı’da,

Marmaray  Projesi ile Halkalı’da

3. Havalimanı metro hattı durakları

1. Gayrettepe
2. Kağıthane
3. Kemerburgaz
4. Göktürk
5. İhsaniye
6. 3. Havalimanı 2
7. 3. Havalimanı 1
8. Arnavutköy 1
9. Arnavutköy 2
10. Kayaşehir Metrokent
11. Olimpiyatköy
12. Halkalı Stadı
13. Halkalı

Metro projeleri ile prim yapacak bölgeler

Yeni metro projeleri ile İstanbul’da birçok yerin prim yapması bekleniyor. Bu yerler arasında son yılların gözde yerleri Küçükçekmece, Halkalı, Atakent, Kayaşehir, Arnavutköy, Başakşehir ve Bahçeşehir var. Ayrıca Kağıthane, Kemerburgaz, Göktürk, İhsaniye, Gayrettepe de değerlenecek.

Markalı konut projelerin sıkça yükseldiği Küçükçekmece, Başakşehir, Kayaşehir, Bahçeşehir, Göktürk ve Kemerburgaz’da fiyatların katlanması bekleniyor.

Yatırım ve oturum amaçlı konut satın alanlar ulaşımın kolay ve yaygın olduğu lokasyonları tercih ediyor. Bundan dolayı trafiğe takılmadan ulaşmaya imkan sağlayan metro projelerine yatırımcıların ilgisi çok yoğun. Konut projeleri geliştiren inşaat firmaları da yeni proje tanıtımı yaparken ulaşım ağlarına yakınlığına ayrıca dikkat çekiyor.