Konut almak için uygun zamanı mı 2018

Konut almak için uygun zamanı mı 2018, konut almak için uygun zaman mı? soruları konut sahibi olmak isteyenler tarafından sıkça aratılıyor.

Paylaş

Konut almak için uygun zamanı mı 2018, konut almak için uygun zaman mı? soruları konut sahibi olmak isteyenler tarafından sıkça aratılıyor. Konut almak mantıklı mı 2018, konut almak istiyorum diyorsanız haberimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Son yıllarda en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri olan konut, hızla yükselen fiyatlara rağmen alıcıların yine gözdesi oldu. Son yıllarda Türkiye’de özellikle İstanbul, İzmir, Ankara, Çanakkale, Bursa, Kocaeli gibi birçok şehirde konut fiyatları ciddi anlamda yükseldi.

İstanbul’a baktığımızda ortalama 200 bin TL’den aşağı sıfır daire bulmak çok zor. Fiyatlar hızla yükseliyor. Konut fiyatları yükselmesine rağmen konut satış rakamları da artıyor. Bu saatten sonra konut fiyatlarının düşeceğini söylemek yanlış olur. Yıllardır yükselme eğiliminde olan konut fiyatları önümüzdeki yıllarda da yükselişini sürdürecek.

Konut yatırımı yapacak ekonomik gücünüz varsa şu zamanda da konut alabilirsiniz. Evet, döviz yükselişte. İnşaat maliyetleri artıyor. Bundan dolayı satılık konut fiyatları da tavan yapıyor. Bu gelişmelere rağmen konut fiyatlarında düşüş beklemek gerçekçi bir yaklaşım değil. Bu saatten sonra İstanbul ve diğer şehirlerdeki emlak fiyatları yükseliş trendini sürdürecek.

Konut almak için uygun zamanı mı 2018 diye soruyoranız Evet, uygun zaman diyebiliriz. Şu zamanda satın alacağınız 200 bin TL’lik bir daire önümüzdeki yıllarda en az %50 değer kazanacak. Hele gelişmekte olan bir bölgedeyse %100 değer kazanması da mümkün.

İstanbul’da Esenyurt, Beylikdüzü, Çatalca, Silivri, Çekmeköy, Sancaktepe, Sultangazi, Sultanbeyli, Küçükçekmece, Arnavutköy oldukça cazip. İstanbul dışında ise Edirne Merkez, Lüleburgaz, Çorlu, Çerkezköy, Kapaklı, Yalova, Bursa, Kocaeli, Gebze, İzmit, Çanakkale düşünmeniz gereken lokasyonlar.

Bu bölgelerde konut fiyatları son 5 yılda inanılmaz ölçüde arttı. Örneğin bundan 5 yıl önce Kapaklı’da satılık daire almak isteyenler 100 bin TL’nin altına çok rahat alabiliyordu. Şimdi ise fiyatlar 200 bin bandını geçti. Yine aynı şekilde Edirne, Lüleburgaz bölgelerinde de satılık daireler oldukça uygundu. Şimdilerde 250 bin TL’den aşağı konut yok gibi.