Kiralık daire mi yoksa satılık daire mi?

Kiralık daire mi yoksa satılık daire mi? sorusu konut almayı düşünenlerinin en çok merak ettiği konuların başında geliyor.

Paylaş

Kiralık daire mi yoksa satılık daire mi? sorusu birikmiş parası olan ve konut almayı düşünenlerinin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Son yıllarda özellikle İstanbul’da birçok yeni konut projesi yapıldı. Markalı konut projeleri ve yerel müteahhitlerin projeleri ile yeni konut sayısı hızla artmaya başladı. Durum böyle olunca birçok vatandaş yeni konutlara yöneldi.

Beylikdüzü, Başakşehir, Esenyurt, Arnavutköy, Küçükçekmece, Sancaktepe, Çekmeköy, Ataşehir gibi yerlerdeki projeler ile buralardan daire alanların sayısı arttı. İmkanı olanlar konut kredisi ile sıfır daire almaya başladı. Daire satın alacak ekonomik gücü olmayanlar ise kiralık daireleri tercih etmeye devam ediyor.

Bir dönem ev sahipleri ve emlakçılar İstanbul’da müşteri çokluğundan dolayı kiraya verecek ev bulamıyordu. Şimidilerde ise kiralık evlerin çok olması ve fiyatlarının da yüzde 30 oranında düşük olmasına rağmen kiracı bulmak güç. Bunda yatırım amaçlı uygun fiyata daire alanların kiraya verme tercihleri de etkili oldu.

İstanbul’un birçok yerinde satılık daire fiyatları 250 bin TL’nin üzerinde seyrediyor. Durum böyle olunca da ev sahibi olmak isteyenler “Birikimle birlikte konut kredisi çekerek satılık daire mi alsam yoksa kiralık daire mi bulsam ?” diye soruyor. Bu noktada birikimlerinizi akıllıca kullanmanız büyük önem taşıyor. Konut satın almak istiyorsanız nakit paranız olacak ya da kredi kullanacaksınız. 10 yıl vadeli konut kredisi kullanmak bu zamanda biraz risk. İş garantiniz yoksa ödeme konusunda ciddi sıkıntı çekebilirsiniz. Öte yandan tüm birikiminizi bir anda bir daireye yatırmak da sıkıntı olabilir. Bu noktada uygun fiyatlı kiralık daire tercihi doğru bir karar olabilir.

Kiralık daire mi yoksa satılık daire mi?

Örneğin Beylikdüzü’nden 250-300 bin TL civarı daire satın almak istiyorsunuz. Nakit paranız yoksa eğer bu tutarın büyük bir kısmı için konut kredisi kullanmanız gerekecek. Çekeceğiniz konut kredisi büyük ihtimalle 120 ay olacağından dolayı bunun size geri ödeme yükü de fazla olacak. 10 yıl vadeli 150 bin TL kredi çekerseniz aylık ödeyeceğiniz taksit 10 yıl boyunca 2200 TL civarı olacak. 150 bin TL’lik konut kredisi size 10 yıl sonra ortalama 270 bin TL’ye mal olmuş olacak.

Buna vereceğiniz peşinat, tapu masrafı gibi giderler dahil değil. Almayı düşündüğünüz fiyat aralığındaki dairenin ortalama aylık kira bedeli 1000-1500 TL arası. Yani yılda 12bin ya da 18 bin TL bir kira gideriniz olacak. 10 yılda 120- 180 bin TL, 20 yılda ise 240- 360 bin TL yapıyor. Konut kredisi çekecek alacaksanız aylık ödeyeceğiniz miktar kiralık fiyatından çok daha yüksek olacak.

Bu noktada birikmiş nakit paranızı öldürmemek adına vadeli mevduatta kullanmak, birikiminizi artırmak ve daha sağlıklı kararlar vermeniz açısından önemli. Yeni bir daire satın alırken bu hesabı iyi yapmanız sizin ve aile bireylerinizin geleceği açısından önem taşıyor.