Karavanda yaşamak mantıklı mı, neden karavan?

Karavanda yaşamak mantıklı mı, neden karavan? soruları son yıllarda birçok kişinin en çok merak ettiği konuların başında geliyor.

Paylaş

Karavanda yaşamak mantıklı mı, neden karavan? soruları son yıllarda birçok kişinin en çok merak ettiği konuların başında geliyor.

Artan konut fiyatları birçok kişiyi ev sahibi olma konusunda kara kara düşündürüyor. Yeterince gelire sahip olmayan, ömür boyu borç ve kira ödemek istemeyenler alternatif barınma alanlarına daha fazla ilgi duyuyor.

Alternatif yaşam alanı dendiğinde ise akla ilk gelen karavan almak, karavanda yaşamak, karavan fiyatları, karavan seçimi, karavan dizaynı gibi konular oluyor.

Karavanda yaşanır mı?

Son yıllarda sabit bir konut yerine karavanda yaşayanların sayısında artış olduğu gözlerden kaçmıyor. Tek başına yaşayanlar olduğu gibi ailecek karavanda yaşayanlar da var.

Karavanda yaşamak birçoğumuz için korkutucu olsa da macerayı sevenler, farklı şehirler görmek isteyenler, hatta yurt dışına gitmek isteyenler de karavan fiyatları, karavan modelleri ve karavanda yaşayanlar tarafından hazırlanmış içeriklere ayrı bir ilgi gösteriyor. Karavanda yaşanır mı? sorusunun cevabına gelince, sabit bir işiniz yoksa, kendinize ait serbest zamanlı bir iş modeliniz varsa, emekliyseniz ya da kenarda biraz birikiminiz varsa yaşayabilirsiniz.

Frelance iş modeli ile çalışan kişilerin karavanda yaşamaya ilgisi oldukça fazla. Web tasarımcıları, grafik tasarım, mimar, içerik üreticileri, yazılımcılar, internet tabanlı işlerde çalışanlar, yazarlar gibi birçok farklı meslek grubundakiler karavanda yaşayabiliyor.

Karavanda yaşamak avantajlı mı?

Karavanda yaşamak cazip gibi görünse de dezavantajları da var. Karavandaki yaşam alanlarının normal evlere göre ufak olması, sınırlı eşyalar ve araçlar ile yaşamı sürdürme, daimi yaşam için uygun bir karavan park alanının her zaman mümkün olmaması gibi etkenler düşündürüyor. Ayrıca karavanların bakımı, yıllık vergileri, yakıt giderleri, sigorta giderleri de düşündürüyor.

Karavanda yaşamak için hangi karavan tipi uygun?

Karavanda yaşamak için en ekonomik çözüm çekme karavan modelleri oluyor. Çekme karavan fiyatları motokaravan fiyatlarına oranla daha düşük. Çekme karavan almak istiyorum diyorsanız halihazırda bir aracınız olmalı. 750 kg’ya kadar olan çekme karavanlar için bir ruhsat almak gerekmiyor. Bu ağırlıktan fazla olanlar için ayrıca karavan ruhsatı çıkarmak gerekiyor.

Karavan için bütçe varsa en uygunu bir motokaravan almak ya da motokaravan için uygun bir araç alıp bunu karavana çevirmek. Bunu yapan firmalar mevcut. Tam donanımlı bir motokaravan ortlama 100-150 bin TL civarı seyrediyor. Motokaravanların vergisi biraz yüksek ve M1 olarak ruhsatta geçiyor. Sonradan dönüştürülen araçlarda motokaravan ruhsatı çıkarmak için birçok aşama gerekiyor. Bundan dolayı bütçe dahilinde hazır motokaravan daha mantıklı.