X

İstanbul’dan ev almak mantıklı mı?

İstanbul’dan ev almak mantıklı mı sorusu son zamanlarda yatırım amaçlı İstanbul’dan ev almak istiyorum diyenlerin en çok merak ettiği soru.

İstanbul konut projeleri ve inşaat firmaları bakımından Türkiye’nin lokomotifi olsa da hızla artan konut fiyatları yatırım ve oturum amaçlı ev satın alacak kişileri endişelendirmeye başladı. İstanbul’da konut fiyatları son 15 yılda büyük bir hızla arttı. Bir dönem kimsenin yüzüne bile bakmadığı ilçeler şimdi adeta altın değerinde.

İstanbul’da konut sahibi olmak isteyenlerin gözden çıkarması gereken rakam ortalama 200 bin TL. Bu rakam birçok kişi için oldukça fazla. Milyonlarca asgari ücretli çalışanın yaşadığı İstanbul’da ev sahibi olmak gün geçtikçe hayal oluyor.

Emlak haberleri sitesi Emlak Zamanı olarak bu yazımızda İstanbul’dan ev almak mantıklı mı ? sorusunun cevabını arayacağız.

İstanbul’dan ev almak mantıklı mı?

İstanbul’dan ev almak istiyorsanız öncelikle bunu en amaçla istediğinizi netleştirin. Yatırım mı? Oturum mu? Halihazırda oturduğunuz bir ev varsa, birikiminizi gayrimenkul satın alarak değerlendirmek istiyorsanız iyi düşünmelisiniz. Ortalama 300 bin TL para vererek alacağınız dairenin geri dönüşümü ortalama 25 yıl olacak. Kiraya verseniz yıllarca dairenin parasını amorti etmesini bekleyeceksiniz. Sizinle aynı düşünen binlerce insan var. Evet, İstanbul konut projelerinin merkezi ama küçük yatırımcılar için uygun değil.

İstanbul’da her yerde bir sürü konut yükseliyor. Her sokak inşaat alanı oldu. Fiyatlar da hızla artıyor. Sıfır ve ikinci el daireler arasında bile ciddi fark kalmadı. Bu aşamada İstanbul’da daire almak çok mantıklı değil. Peki, ne yapmalısınız? Alternatif yerleri düşünün.

İstanbul’a yakın konumda ve gelişen yerlere öncelik verin. İstanbul’dan 1 daire almak yerine başka yerden 2 daire alın. Trakya bölgesindeki fırsatları değerlendirin. Tekirdağ, Edirne, Kırklareli gelişiyor, değişiyor ve hızla değerleniyor. Hızlı tren projesi var. Yakında hayata geçecek. Sanayi merkezi. İş sahaları da var, işsiz kalırım diye korkmayın. Birçok yazımızda buralara yatırım yapanın kazanacağını vurguluyoruz. Bursa’daki gelişmeye başlayan yerlere bakın. Bunun yanı sıra Çanakkale’ye, Balıkesir’e, Kocaeli’ye göz atın. Sakarya, Eskişehir, İzmir, Aydın, Muğla, Antalya’ya da bakın.

İstanbul, yakın gelecekte daha kalabalık olacak. Trafik çilesi, çarpık kentleşme, başarısız kentsel dönüşüm sonucu hızlı betonlaşma İstanbul’un en büyük sorunları olacak. Milyonlarca lira verip İstanbul’dan bir daire satın almak yerine İstanbul dışında müstakil, villa tadında bir yaşama sahip olabilirsiniz. Günümüzde Başakşehir, Halkalı Atakent, Ataşehir gibi lokasyonlarda daireler çok büyük rakamlara satışa sunuluyor.

Her zaman alternatifiniz olsun. İstanbul dışında yaşayamam dememelisiniz. Yatırım ve oturum amaçlı çok güzel fırsatlar var. Bugün aldığınız daireyi hemen elden çıkaramayabilirsiniz. Çünkü bir sürü yeni proje var, sizin satışa koyduğunuz dairenin emsali çok olacak. Bu da satış ve kiralama gibi işlemlerin istediğiniz sürede gerçekleşmemesine neden olabilecek.

Emlak yatırımı kategorimizdeki diğer yazılarımızı da okumanızı öneriyoruz.

 

Kategoriler: Emlak yatırımı
emlakzamani: