İstanbul dışında yaşamak isteyenlere öneriler

İstanbul dışında yaşamak, İstanbul dışında nerede yaşanır? İstanbul dışında yaşanacak yerler son yıllarda internet sıkça aratılıyor.

Paylaş

İstanbul dışında yaşamak, İstanbul dışında nerede yaşanır? İstanbul dışında yaşanacak yerler son yıllarda internet sıkça aratılıyor.

İstanbul’un trafiği, hızlı nüfus artışı, çarpık kentleşme, hızlı yapılaşma, toplu taşımada yoğunluk, gürültü ve görüntü kirliliği gibi birçok faktör binlerce İstanbulluyu bunaltmış durumda.

Bundan dolayı birçok kişi İstanbul dışında yaşamak, İstanbul dışında yeni bir hayat kurmak istiyor. Bu hedef doğrultusunda internette İstanbul dışında kendilerine yeni hayat kuranların deneyimlerini okuyorlar. Çeşitli konularda araştırmalar yapıyorlar, alternatif yerleşim yerleri ve iş fikirleri araştırıyorlar. Bu yazımızda İstanbul dışında yaşamak istiyorum diyenlere bazı öneriler sunmak istedik.

İstanbul dışında yaşamak istiyorum diyenlere tavsiyeler

İstanbul dışında yeni bir düzen kurarak daha sakin yaşamak hayal gibi görünse de aslında değil. Bu konuda gerçekten kararlıysanız ve imkanlarınız buna elverişliyse yeni bir hayat kurabilirsiniz.

İlk aşamada İstanbul dışında yaşamak istediğiniz yerleşim yerlerini analiz edin. Kendinize yaşamak istediğiniz yerlerden oluşan bir liste hazırlayın. Kasabada mı, köyde mi yoksa şehir merkezinde mi yaşamak istiyorsunuz?

Müstakil bir ev mi? Villa mı? Daire mi? Prefabrik yapı mı? Karavan mı? Ahşap yapılar mı? Yoksa sıfırdan mı inşa edeceksiniz? Bunları netleştirin.

Bütçe önemli bir husus. Şehir dışında yeni bir hayat kurmak için bütçeniz varsa şanslısınız. Sınırlı imkanlar ile biraz zorlanabilirsiniz. Şehir dışında konutlar İstanbul’a göre daha uygun. İstanbul’da bir daireye vereceğiniz binlerce liraya şehir dışında kendinize özel harika bir yaşam alanı kurabilirsiniz.

İstanbul’a çok uzak olmasın kafam esince gelirim diyorsanız İstanbul’a yakın yerleri tercih edin. Bu noktada Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Bursa, Yalova, Kocaeli, Çanakkale, Balıkesir uygun. Bu yerlerin yanı sıra son yıllarda en gözde bölge olan Ege’yi de düşünebilirsiniz.

Kalabalık yerleşim yerlerinde yaşamak yerine nüfusu birkaç bini geçmeyen belde belediyeleri tercih edebilirsiniz. Bu noktada Trakya bölgesi uygun olabilir.

Şehir dışında yaşamak isteyenlerin en çok kafasına takılan konulardan biri de iş imkanları. Eğer internet üzerinden yapabildiğiniz bir iş varsa bu konuda endişelenmenize gerek yok. İnternet bağlantısı olan her yer sizin iş yeriniz olabilir.

Sıfırdan iş kurabilirsiniz. Al-sat yapabilirsiniz. Ufak bir dükkan açabilirsiniz. Freelance işler yapabilirsiniz. Tarım ve hayvancılık yapabilirsiniz. Gördüğünüz gibi size uygun olabilecek seçenekler oldukça fazla.

Editörlerimiz arasında da İstanbul’dan bunalan, şehir dışında yaşamak isteyenler var. İstanbul’dan tamamen uzaklaşmamak adına Trakya’nın şirin ve sakin kasabalarından birinde yaşamak istiyorlar.

Yazılarımızda da belirttiğimiz gibi Trakya son yıllarda emlak ve konut yatırımında öne çıkan bölge. Şu an fiyatlar çok fazla uçmamışken bu bölgeyi yatırım ve gelecek amaçlı düşünmek mantıklı olabilir.