İstanbul dışında nerelerden arsa alınır?

İstanbul dışında nerelerden arsa alınır? sorusu arsa yatırımı yapmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği soruların başında geliyor.

Paylaş

İstanbul dışında nerelerden arsa alınır? sorusu arsa yatırımı yapmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği soruların başında geliyor.

İstanbul’da satılık arsa fiyatları adeta cep yakıyor. İstanbul’da arsası bulunanlar satılık arsalar için çok büyük fiyatlar istiyor. Bu durum da arsa yatırımcılarını İstanbul dışındaki yerlerden arsa almaya yöneltiyor.

İstanbul’da arsa alınacak en uygun yerler Silivri, Arnavutköy ve Çatalca olarak öne çıkıyor. Bu üç ilçede satılan arsa fiyatları da adeta cep yakıyor. Bu ilçeler yerine İstanbul’a yakın yerlerden arsa almak daha mantıklı olabilir.

İstanbul dışında nerelerden arsa alınır?

İstanbul dışında ucuz ve hesaplı arsa yatırımı yapılabilecek iller Tekirdağ, Edirne, Kırklareli öne çıkıyor. İstanbul’a yakın lokasyonlar Bursa, Çanakkale, Yalova, Kocaeli’de satılık arsa fiyatları hızla yükselişe geçti. Bu bölgelere Ortadoğulu yatırımcıların ilgisinin artması fiyatları ciddi oranda yükseltti. Bu yüzden Trakya bölgesinin kazançlı arsa yatırımı için hala önemli bir fırsat olduğunu söylüyoruz.

Trakya’da oturum ya da yatırım amaçlı satılık arsa için öne çıkan yerlerin başında Tekirdağ’ın Saray ilçesi geliyor. İstanbul’a 120-130 kilometre uzaklıktaki Saray’ın birçok köyünde uygun fiyata satılık arsa bulmak mümkün. Tekirdağ Saray satılık arsa fiyatları her bütçeye uygun.

İstanbul dışında sakin ve doğa ile iç içe bir hayat sürmek isteyenler Tekirdağ Saray’ın köylerini tercih ediyor. Saray’ın birçok köyü orman manzarası, temiz hava ve su kaynakları bakımından zengin. Istıranca Dağları’na yakın lokasyondaki Saray’dan arsa almak mantıklı bir yatırım olabilir.

Saray’ın köyleri: Ayaspaşa, Ayvacık, Bahçedere, Bahçeköy, Beyazköy, Büyükyoncalı, Çayla, Çukuryurt, Demirler, Edirköy, Göçerler, Güngörmez, Kadıköy, Karabürçek, Kavacık, Kemalpaşa, Kurtdere, Küçükyoncalı, Osmanlı, Pazarcık, Safaalan, Sinanlı, Sofular, Yeni, Yuvalı.

Saray dışında Çorlu, Çerkezköy, Kapaklı, Lüleburgaz, Vize, Babaeski öne çıkan diğer bölgeler. Buralarda son yıllarda hızlı yapılaşma var. Arsa fiyatları sürekli yükselişte. Yatırım amaçlı arsa almayı düşünenler bu bölgeleri tercih edebilir. Edirne’de yine Enez, Havza, İpsala, Keşan, Uzunköprü, Meriç ilçeleri köyleri düşünülebilir.

Arsa satın alırken amaca uygun hareket etmek önemli. Oturum amaçlı ev yapmak için mi arsa bakıyorsunuz? Yatırım amaçlı mı? İstanbul’dan uzak köylerden alınacak arsaların kısa vadede kazanç sağlayacağını söylemek çok zor. Bundan dolayı ince eleyip sık dokumakta fayda var.

Müstakil parsel olması, konumu, su havzası ya da SİT alanlarından uzak olması, imar izninin olması, elektrik, su vb. altyapı hizmetlerinin kullanılabilir olması arsa yatırımında önemli. Arsa satın alırken emlakçı seçimi de güvenli alışveriş için çok önemli. Direkt sahibinden arsa satın almak daha ekonomik ve hesaplı bir yol olabilir.