Hangi konut projesinden daire almalıyım?

Paylaş

Hangi konut projesi oturum ve yatırım amaçlı uygun? diye soran konut yatırımcılarının kafası konut projeleri seçiminde çok karışık.

Konut projesi sayısının hızla arttığı günümüzde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin yanı sıra diğer illerde de ciddi konut projeleri yükselmeye başladı. Bursa, Yalova, Çanakkale, Kocaeli, Antalya, Muğla gibi yerlerde de emlak piyasası çok hareketli. Buralarda yatırım yapanlar 5-10 yıl içinde ciddi anlamda kazançlı çıkacak.

Konut satın almak istiyorsunuz ve hangi projeden ev alacağınıza karar veremediyseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Yatırım mı yoksa oturmak amaçlı mı alacaksınız? Bu önemli bir husus. Uzun yıllar oturacağınız bir konut arıyorsanız daha merkezi lokasyonlardaki marka değeri yüksek projelere ve bilinen firmalara yönelin.

Yatırım amaçlı alacaksınız gelişmekte olan yerleri seçin. İstanbul’da Küçükçekmece, Silivri, Başakşehir, Büyükçekmece, Ümraniye, Esenyurt, Sancaktepe, Çekmeköy, Arnavutköy, Sultangazi, Sultanbeyli düşünülmeli.

Hangi konut projesinden daire alınmalı?

Hangi konut projesinden almalıyım diyenlere öneriler sunuyoruz.

Son zamanlarda birçok yeni inşaat firması adı duymaya başladık. Bu firmaların çoğu sektörde yıllardır faaliyette olmasına rağmen medyada yer almıyordu.

Yeni kurulan inşaat şirketleri ise medya ve reklam gücüyle ciddi anlamda markalaştı. Konut alıcısı bilinen, marka olan firmalara daha fazla itibar ediyor. Bundan dolayı kurumsal inşaat firmalarına ait, finansal anlamda güçlü konut projelerini düşünmekte fayda var.

Konut almayı düşündüğünüz projenin lokasyonuna bakın. Ulaşıma, alışverişe, eğitim ve sağlık kuruluşlarına yakın mı? Proje değer kazanabilecek bir yerde mi?

Projeyi yapan inşaat firmasının önceki referansları hakkında bilginiz var mı? İnşaat firmasından konut alanların yorumları nasıl? Şikayetler var mı? Müşteri memnuniyeti nasıl sağlanıyor?

Proje hakkında medyada çıkan haberler nasıl? İnşaat firması tanıtım ve reklam için hangi mecralarda?

Projenin diğerlerinden farkı ne? Size artı olarak neler sunuyorlar? Yeni nesil teknolojiler içeriyor mu?

Ödeme seçenekleri nasıl? Nakit alımda indirim var mı? Kredi seçenekleri nasıl? Kendi bünyesinde ne gibi seçenekler sunuyorlar? Konut alırken kazanmak önemli. Satın alacağınız konut projesindeki daire fiyatlarını emsalleriyle karşılaştırın. Kararınızı buna göre verin.