Halkalı-Kapıkule hızlı tren buralara yarayacak

Ulaşımı 1 saate indirecek Halkalı-Kapıkule hızlı tren hattı bazı yerlerin değerini artıracak. Halkalı-Edirne hızlı tren ile değerlenecek yerler...

Paylaş

İstanbul’la Edirne arasını 1 saate indirecek olan Halkalı-Kapıkule hızlı tren hattı bazı yerlerin emlak değerini artıracak.

3 yıl içerisinde tamamlanması beklenen projenin 2 milyar 750 milyon TL’ye mal olması bekleniyor. Yaklaşık 229 km uzunlukta olacak hattın başlangıç noktası olan Halkalı İstasyonu’nun Marmaray ile entegre olması planlanıyor.

Projeye göre Kırklareli’de bulunan Büyükkarıştıran İstasyonu’ndan Tekirdağ Limanı’na, Tekirdağ Limanı’ndan ise feribot taşımacılığı ile Derince ve Bandırma Limanlarına aktarılabilecek. Ayrıca Çerkezköy İstasyonu’nda sadece yolcular değil, Çerkezköy Bölgesi’nde yer alan sanayi tesislerinin yükleri de taşınabilecek.

11 adet istasyonun bulunacağı hatta Halkalı, Çerkezköy, Edirne ve Kapıkule İstasyonları kullanılmaya devam edecek. Halkalı, Ispartakule, Çatalca, Çerkezköy, Büyükkarıştıran, Lüleburgaz, Babaeski, Havsa, Edirne, Kapıkule İstasyonlarının yer aldığı rotada, saatte 200 km hıza ulaşacak tren, elektrikli ve çift hatlı olacak.

Demir yolu hattının 73 km’lik kısmı İstanbul, 40 km’lik kısmı Tekirdağ, 62 km’lik kısmı Kırklareli ve 54 km’lik kısmı Edirne sınırları içerisinden geçecek.

Tekirdağ-Kırklareli’de prim yapacak bölgeler

Halkalı-Kapıkule hızlı tren hattının kullanıma açılması ile birlikte istasyonların yer alacağı yerleşim yerleri prim yapacak. Konut yatırımlarında ulaşım problemi olmayan yerler her zaman daha çok önemseniyor. Hızlı tren projesi ile birlikte son yıllarda cazibesi artan Trakya’nın yükselişi sürecek.

Çatalca: Kanal İstanbul, 3. havalimanı, 3.köprü ve bağlantı yolları projeleri ile prim yapan Çatalca’nın değeri daha da artacak. Hızlı tren duraklarından biri de Çatalca’dan geçiyor. Çatalca’da hızlı tren istasyonuna yakın lokasyonlar daha çok prim yapacak.

Çerkezköy: Trakya’da sanayinin en önemli merkezlerinden biri olan Çerkezköy Halkalı-Kapıkule hızlı tren istasyonunun olacağı ilçelerden biri. Çerkezköy’de son yıllarda zaten hareketli bir emlak piyasası var. Hızlı trenin ilçeden geçecek olması Çerkezköy’de satılık daire fiyatlarını artırmaya yetebilir. Çerkezköy İstasyonu’nda sadece yolcular değil sanayi tesislerinin yükleri de taşınabilecek.

Lüleburgaz – Babaeski – Büyükkarıştıran: Kırklareli’nin en büyük ilçesi Lüleburgaz’da birçok yeni konut inşa ediliyor. İlçenin nüfusu hızla artıyor. Trakya’da önemli konumda yer alan ilçe Halkalı-Edirne hızlı tren istasyonuna da ev sahipliği yapacak. Bu da Lüleburgaz’da ulaşım sıkıntısı yaşanmasınının önüne geçecek. Lüleburgaz kadar ön planda olmasa da Babaeski ilçesinin ve sanayi bölgesi Büyükkarıştıran’ın da değer kazanacağını söylemek yanlış olmayacak. Babaeski’de konut piyasası yakın gelecekte hareketlenebilir.

Edirne’de prim yapacak bölgeler

Projenin hayata geçmesi ile birlikte Edirne’de yükselişte olan konut piyasası daha da hareketlenecek. Halkalı-Kapıkule hızlı tren ile Edirne’nin Bulgaristan’a ve Avrupa’ya açılan kapısı Kapıkule’nin cazibesi daha da artacak. Havza, Edirne Merkez, Kapıkule gibi yerlerde ulaşım ağlarına yakın konut projelerinin yanı sıra otel ve AVM projelerini de görebiliriz.

Halkalı-Atakent- Ispartakule-Başakşehir değerlenecek

Son yıllarda İstanbul’da markalı konut projelerinin en çok yükseldiği ilçelerden biri olan Küçükçekmece hızlı tren ile değerine değer katacak. Atakent, Halkalı bölgeleri hızlı trene yakınlığı nedeniyle daha da değerlenecek. İstanbul’un en kalabalık ilçesi Küçükçekmece hızlı trenin ilk durağına ev sahipliği yaptığı için daha avantajlı. Hakalı’dan hızlı trene binen bir yolcu 1 saatte Kapıkule’de olacak. Hızlı tren Halkalı istasyonu yakınındaki yerlerde satılık ve kiralık fiyatları tavan yapabilir. Buralarda konut projelerinin yanı sıra ticari projeleri görmek mümkün olacak.

Küçükçekmece’nin yanı sıra Başakşehir ve Ispartakule’de Halkalı-Kapıkule hızlı tren ile cazibesini artıracak yerlerden. Buralardaki markalı konutlar hızlı tren projesine yakınlığı nedeniyle daha kolay pazarlanabilecek.

Emlak Zamanı / Özel Haber

www.emlakzamani.net