Gebze konut ve emlak yatırımı için cazip

Gebze Darıca metro projesi ile birlikte Gebze'de ulaşım rahatlaması ve konut fiyatlarının daha çok artması bekleniyor.

Paylaş

Gebze konut ve emlak yatırımı ile bölgeye yatırım yapmak isteyenlere önemli kazançlar sağlamaya aday bir ilçe. Darıca metro projesi ile birlikte Gebze’de konut fiyatlarının daha çok artması bekleniyor.

Marmara Bölgesi’nin en önemli sanayi merkezlerinden biri olan Gebze konut emlak piyasasında da öne çıkan yerlerin başında geliyor.

Gebze ile Darıca ilçesi arasında inşa edilmesi metro hattının ise Marmaray ile entegre olması planlanıyor. Ayrıca projenin başlangıç tarihi belli oldu. İlk kazmanın önümüzdeki yıl vurulması hedefleniyor.

Darıca’nın sahilinden başlayıp Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar uzanan, yaklaşık 15 km uzunluğunda ve 12 istasyondan oluşacak Gebze-Darıca Metro Hattı’nın ön projeleri tamamlanma aşamasına geldi. Projenin yapıma yönelik uygulamaya esas kesin projelerinin 2017 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.

Gebze ve Darıca kent merkezlerine, hastanelere, kamu kurumlarına, eğitim kurumlarına, OSB’lere, denizyolu ulaşımı ve Marmaray hattına entegre olacak şekilde istasyonları planlanan Gebze-Darıca Metro Hattı’nın inşaat aşamasının 2018 yılında başlaması hedefleniyor.

İstanbul’a en yakın konumda yer alan sanayi ve ticaret merkezli yerleşim alanlarından birisi de Kocaeli’nin Gebze ilçesinin nüfusu 400 bine yaklaştı.
Gebze, Anadolu’nun 81 ilinden göç alıyor. Dokuz organize sanayi bölgesi, 3000 bine yakın orta ve büyük ölçekli sanayi kuruluşunun bulunduğu şehir, istihdam açısından da cazip.

Gebze konut ve emlakta cazibe merkezi olacak

Şehirdeki hızlı nüfus artışı konut ihtiyacını da artırıyor. Türkiye’nin ulaşım alanındaki mega yatırım projelerinin tam merkezinde yer alacak olan Gebze, yeni yatırımlar ile cazibe merkezi olacak.

Gebze, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi ile son yıllarda öne çıkmaya başladı. Üçüncü köprü bağlantı yollarının bölgeden geçmesi, İstanbul ile İzmir arasındaki yolun en önemli kavşağına Gebze’yi oturttu.

Gebze, sadece karayolu ulaşımda değil demiryolu ulaşımında da önemli bir merkez haline gelecek.  Gebze’nin Türkiye’nin birçok bölgesinden gelecek trenlerin son durağı olması bekleniyor.

Bölgeden geçen hızlı tren hattının yanı sıra İstanbul Metrosunun da Gebze’ye kadar uzatılması planlanıyor. Gebze-Darıca metro projesi ile ilçe ulaşımda daha da cazip bir merkez olacak. Gebze’nin yanı sıra Şekerpınar, Dilovası, Pelitli, Balçık, Muallim, Kirazpınar’a talep artıyor.

Gebze hayata geçmesi beklenen Bilişim Vadisi projesi, toplu konut projeleri, ulaşım yatırımları, Gebze Teknik Üniversitesi projesi gibi büyük projeler ile yeni iş ve yaşam alanlarının merkezi olacak.

İnşaat projelerinin markalı konut projesi geliştirmek içi Gebze’yi kıskaca aldığı bilinen bir gerçek. Yakın zamanda Gebze konut projeleri ile adından daha çok söz ettirecek. Gebze’den konut satın alanlar kazançlı çıkacak.