Ev satın alırken bu hesaplamaya dikkat edin

Ev satın alırken evin kira amortisman süresinin 20 yılın altında olmasına dikkat etmek kazançlı konut yatırımı için önem kazanıyor.

Paylaş

Ev satın alırken evin kira amortisman süresinin 20 yılın altında olmasına dikkat etmek kazançlı konut yatırımı için önem kazanıyor.

Konut kredisi faiz oranları ne zaman düşecek? Konut kredisi faizleri son durum, Konut kredisi faizleri ne kadar düşecek? gibi sorular konut yatırımcılarının kıskacında yer alıyor. Birçok konut yatırımcısı düşme eğiliminde olan konut kredisi faizleri sonrası ev satın almayı düşünüyor.

Ev satın alırken kira amortisman süresini göz önünde bulundurmak doğru konut yatırımı olup olmadığını bilmek açısından çok önemli bir nokta. Satın almayı düşündüğünüz dairenin kira amortisman süresi 20 yıldan uzun ise almak çok mantıklı değil.

Ev satın alırken amortisman hesabı yapmak kazançlı konut yatırımı açısından faydalı olacak. Örneğin satın alınması düşünülen daire satın alındıktan sonra ortalama 1000 TL’den kiraya verilirse yıllık kira geliri 12 bin TL oluyor. Bu rakamın 1000 lirası kira gelirinden kaynaklanan vergi için ödendiği takdirde ortalama rakam 11 bin lira civarı oluyor. Bu da 20 senede 220 bin lira yapıyor. Bu noktada satın alınacak konutun bu rakam üzerinde olmaması gerekiyor. Bu aşamada ortalama 200 bin maksimum 250 bin TL’lik bir konut düşünülebilir.

1500 TL’den kiraya verilen bir konuttan da elde edilecek kira geliri 18 bin TL. Bir aylık kira bedeli vergi olarak düşünülse geriye 16,500 TL civarı bir rakam kalıyor. Bunu da 20 ile çarparsak 330 bin TL yapıyor. Bu hesaba göre 300-350 bin TL aralığında bir konut almak daha mantıklı bir adım olacak. www.emlakzamani.net