Esenyurt konut yatırımı için neden cazip?

Esenyurt konut yatırımı yapmayı düşünenlerin son yıllarda en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor. Esenyurt'tan daire alınır mı?

Paylaş

Esenyurt konut yatırımı yapmayı düşünenlerin son yıllarda en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor. Son nüfus sayımına göre İstanbul’un en kalablık ilçesi olan Esenyurt’ta 795 bin kişi yaşıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçlarına göre İstanbul’un en kalabalık ilçesi yaklaşık 53 bin kişilik artışla, 795 bin 10 kişi ile Esenyurt oldu. Esenyurt bu nüfus ile Türkiye’nin de en kalabalık 6’ncı ilçesi oldu. Geçtiğimiz yıl Küçükçekmece ve Bağcılar’ın arkasında olmasına rağmen yapılaşma ve kentleşmenin artması Esenyurt’u listenin zirvesine taşıdı.

Hisseli araziden müstakil arazilere geçişten dolayı bir konut yapım patlaması oluşan Esenyurt’ta birçok markalı konut projesi yükseliyor. Esenyurt dış göç alsa da asıl göçü İstanbul’un eski semtlerinde ev sahibi olmayanların ev alıp Esenyurt’a yerleşmesiyle aldı. Esenyurt konut projelerinin yanı sıra yerel yönetim tarafından projelendirilen ve hayata geçirilen yatırımlara da ev sahipliği yapıyor. Esenyurt konut yatırımı yapmayı düşünenlerin gözde yerlerinden biri olmayı sürdürecek.

Esenyurt eskiden çiftlikti

19. yüzyılın başlarında Ekrem Ömer Paşa´ya ait çiftlik toprağında kurulan yerleşim yeri, buranın hissedarlarından olan Eşkinozgillerden Eşkinoz adını almış.
1967´de de yerleşimin adı Esenyurt olarak değiştirilmiş.

Eşkinoz Çiftliği´nde çalışanların oluşturduğu yerli halka 1920-1938 yıllarında Romanya ve Bulgaristan´dan göçenlerin katılımış. Son yıllarda iç ve dış göçlerle (Bulgaristan, Almanya, Kars, Ardahan vb.) gelen nüfus, etnik yapının bugünkü halini almış. Doğusunda Küçükçekmece Gölü, batısında Büyükçekmece, kuzeyinde Hoşdere köyü ve TEM Karayolu, güneyinde Firuzköy ve E-5 Karayolu bulunuyor. Esenyurt´un yüzölçümü 2.770 hektar.

Esenyurt konut yatırımı, Esenyurt’tan daire alınır mı? Neden Esenyurt tercih edilmeli?

İstanbul’da ucuz ve nitelikli konut satın almak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olan Esenyurt’ta şu sıralar satılık dairelerin fiyatı uygun. Emlak uzmanları önümüzdeki 10 yılda Esenyurt’taki konut fiyatlarının önemli ölçüde artacağına dikkat çekiyor. İlçede hem nüfus hem de yeni konutlarda ciddi oranda artış var.

Esenyurt, ana ulaşım ağlarına oldukça yakın bir konumda yer alıyor.

İş sahaları bakımından oldukça zengin olan Esenyurt’ta birçok fabrika ve firma faaliyet gösteriyor.

Metrobüse yakın olması ve metro güzergahı içinde yer alması önemli bir avantaj.

Beylikdüzü ilçesi ile komşu olması ve sadece E-5 karayolu ile ayrılmaları Esenyurt’a değer katıyor.

Yeni konut projeleri için birçok boş inşaat sahası var. Bu da inşaat sektörünün Esenyurt’a ayrı bir ilgi duymasını sağlıyor.

Esenyurt’tan yatırım ya da oturum amaçlı satın alınacak dairelerin zarar ettirme gibi bir durumu şu aşamada yok.

İlçede satılık ve kiralık konut talebi oldukça yüksek.

Sosyal donatı alanları da son yıllarda yaygınlaşmaya başladı.

Avcılar, Büyükçekmece, Başakşehir, Beylikdüzü, Silivri gibi ilçelere yakın.

İstanbul’da en ucuz konut alınabilecek ilçe. Her bütçeye uygun konut bulunuyor.

Emlak Zamanı / Özel Haber

www.emlakzamani.net