En çok kazandıran yatırım aracı konut

En çok kazandıran yatırım aracı nedir diye araştıran yatırımcılar için konut yatırımı yapmak ilk sırada yer alıyor.

Paylaş

En çok kazandıran yatırım aracı nedir diye araştıran yatırımcı adayları için konut ilk sırada yer alıyor.

Konut yatırımı son yıllarda döviz, borsa ve altına göre en çok kazandıran yatırım aracı olarak her geçen gün daha fazla ilgi görüyor. Döviz, borsa ve altın fiyatları bir düşüp bir çıkarken konut fiyatları sürekli artıyor.

5 sene önce 200 bin TL’ye alınan bir ev günümüzde 190 bin olmuyor, 250-300 bin oluyor. Satılık daire fiyatları ile ilgili araştırma yaptığınızda bunu çok daha iyi göreceksiniz.

Özellikle İstanbul en çok kazandıran yatırım aracı konut için yerli ve yabancı yatırımcının gözdesi oldu. İstanbul’un her ilçesinde hem markalı hem de normal konut projeleri görmek mümkün.

Bu projelerde satılan dairelerin fiyatları oldukça yüksekten seyrediyor. Markalı konut projesinden 300-400 bin TL’ye alınacak bir dairenin 5-10 yıl içinde en az %50 değer kazanacağı bilinen bir gerçek. Bundan dolayı son yıllarda markalı konut yatırımı yapan kişilerin sayısında ciddi artış var.

En çok kazandıran yatırım aracı hep konut olacak

Konut yatırımı yapmayı düşünenler “Kiraya veririm, 3-5 yıl yok sayarım sonrasında satarım” diye çeşitli düşünceler geliştiriyor. Türkiye’de yatırım amaçlı paranın gideceği en iyi yol gayrimenkul.

Eskilerden beri söylenir “Toprağa yatırım yap, ev al, arsa al, dükkan al” diye. 100 bin dolarınız 250 bin TL ilen 340 bin TL olabilir. Doğru zamanda doğru karar verirseniz 1-2 senede 100 bin TL birden kar yaparsınız. Tam tersini de düşünün. 100 bin dolarınız 250 bin TL yaparken bir anda 200 ya da 180 bin TL de olabilir. Dolar bu, ne zaman ineceği ve çıkacağı belli değil ama konut fiyatlarının daima yükseleceği bilinen bir gerçek.

Türkiye’ye son yıllarda Ortadoğu ve Arap dünyası ciddi ilgi gösteriyor. Yapılan markalı projelerden yüksek alımlar yapıyorlar. Türkiye birçok ilçe için güvenli bir liman. Yaşanan siyasi ve ekonomik sıkıntılara rağmen yatırımcıların güveni tam. Bu da fiyatların yükselmesini beraberinde getiriyor.