Emlak yatırımı için nereler düşünülmeli?

Emlak yatırımı yapmak isteyenler nereleri düşünmeli? İstanbul'da İstanbul dışında nereler değerlenecek ve yatırımcılara kazandıracak?

Paylaş

Emlak sektörünün kalbi İstanbul 3. Köprü, Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Havaalanı yatırımları ve kentsel dönüşüm çalışmalarıyla en çok kazandıran ili olmayı sürdürecek.

Son yıllarda yatırımcıların yoğun ilgisi ile karşılaşan Hadımköy, Kemerburgaz, Çatalca, Polonezköy ve Beykoz’a talep daha da artacak. Bu yerlerin yanı sıra Arnavutköy, Sarıyer, Bahçeköy, Uskumruköy, Riva, Alemdağ ve Sancaktepe’ye de ilginin artması bekleniyor.

Çanakkale’nin Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkiiyle Gelibolu İlçesi Sütlüce mevkii arasında yapılacak köprü projesi nedeniyle başlayan hareketlilik devam edecek. Sanayi alanlarında ise İstanbul’da Kınalı, Hadımköy, Kocaeli’de Gebze Pelitli, Bursa’da Orhangazi ve Yalova’da Altınova öne çıkıyor.

İzmir ve Ankara’da emlak yatırımı için nereler uygun?

İstanbul-İzmir otoyolunun tamamlanmasının ardından İzmir’deki emlak piyasası daha da canlanacağını söylemek yanlış olmayacak. Ulaşım süresinin kısalması ile birlikte İstanbul’a birkaç saat yakınlıktaki tüm lokasyonlar prim yapacak.

Otoban bağlantı noktalarının yoğun olduğu Bornova, Altındağ ve Çamdibi gibi yerlerin daha fazla değer kazanması bekleniyor. Bunların yanı sıra nüfus potansiyeli ile dikkat çeken Ankara arsa yatırımcıları için cazip bir lokasyon olma özelliği taşıyor. Ankara’da Yapracık, Susuz ve Dodurga şimdiden arsa yatırımcılarının gözdesi oldu.

Otoyol, köprü, metro, havaalanı gibi yatırımlara ev sahipliği yapan il, ilçe ve semtler yatırımcılar için önemli fırsatları barındırıyor. Bunlara ek olarak nüfus artışının fazla olduğu bölgeler de önemli bir potansiyel var.

Son yıllarda özellikle ulaşım alanındaki büyük yatırımlarla İstanbul, Ankara, İzmir, Gebze, Yalova, Çanakkale, Bursa’da arsa talepleri artıyor.

Son yıllarda Bursa, Yalova ve Kocaeli’nde satılık daire fiyatları İstanbul ile yarışacak düzeye ulaştı. Özellikle Bursa ve Yalova’ya Arap yatırımcıların ilgisi giderek artıyor. Bu iki ilde satılık arsa ve satılık daire fiyatları her geçen gün yükseliyor.

Trakya’da emlak yatırımı için nereler uygun?

İstanbul’a yakınlık, ulaşım ağının gelişmesi, nüfus artış hızının yüksek olması ve iş sahalarının fazlalığı Trakya’yı emlak yatırımında cazip kılıyor. Son yıllarda Çorlu, Çerkezköy, Kapaklı, Lüleburgaz ciddi anlamda öne çıkmaya başladı.

Bu yerlerin yanı sıraTekirdağ’ın Saray, Kırklareli merkez ve Vize ilçesi ile Edirne ve ilçeleri de düşünebilir. Hem satılık daire hem de arsa yatırımı açısından buralar ilgi görüyor. Birkaç yıl içinde hayata geçmesi planlanan Halkalı-Kapıkule hızlı tren ile birlikte Trakya’nın değeri daha da artacak.