Emlak yatırımı hakkında bilmeniz gerekenler

Emlak yatırımı, gayrimenkul yatırımı son yıllarda kazançlı yatırım aracı arayanların en çok ilgi gösterdiği alanların başında geliyor. 

Paylaş

Emlak yatırımı, gayrimenkul yatırımı son yıllarda kazançlı yatırım aracı arayanların en çok ilgi gösterdiği alanların başında geliyor.

Gayrimenkul yatırımı karlı mı? Gayrimenkul yatırımı, doğru zamanda doğru lokasyonda yapıldığı takdirde her zaman kazançlı bir yatırım modelidir. Konut fiyatları düşmek yerine sürekli artıyor. 5-10 sene önce konut alanlar şu an çoktan kar etti. Gelişmekte olan bölgelere konut yatırımı yapmak kazandırıyor.

Gayrimenkul yatırımı nasıl yapılır? Gayrimenkul yatırımı yapmak için ayırabileceğiniz bütçeyi netleştirin. Sonrasında gelişmekte olan, prim yapan bölgeler ile ilgili araştırmalarınızı hızlandırın. Satın alma sürecinde bölgedeki emsal konutlara mutlaka göz atın. Yatırım için ayırdığınız bütçeyi aşmadan en uygun fiyata konut almaya bakın. Sahibinden satılık konut ya da arsa almak kazançlı yatırım için önemli bir kural. Güncel emlak haberleri siteleri ve emlak yatırımı ile ilgili öneriler sunan emlak haber sitesi takip edin.

Gayrimenkul yatırımı nereye yapılmalı? Gelişmekte olan, yatırım alan, ulaşım konusunda elverişli olan, nüfus artış hızı olan bölgelere yatırı yapın. İstanbul’da Beylikdüzü, Esenyurt, Arnavutköy, Çekmeköy, Sancaktepe, Silivri düşünülebilir. İstanbul dışı ise Yalova, Bursa, Kocaeli, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne uygun yerler.

Emlak yatırımı doğru yapılırsa kazandırır

Yatırım amaçlı ev almak istiyorum, ne yapmalıyım? Bütçenizi belirleyin. Yatırım yapacağınız il ve ilçeleri araştırın. Sıfır ya da ikinci el seçenekleri belirleyin. Emlak siteleri aracılığı ile satılık daireleri listeleyin. Mümkünse direkt mal sahibi ile iletişime geçin. Pazarlık yapmayı asla unutmayın.

Konut yatırımı getiri oranları: Bölgelere göre değişiklik gösteren bu oranlar gelişmekte olan, nüfus artışı olan yerlerde daha yüksek oluyor. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Trakya’da bu yatırım getiri oranları iyi durumda.

Arsa yatırımı yapılacak bölgeler: İstanbul’da arsa yatırımı yapılacak uygun yerler kalmadı. Bunun yerine Kırklareli, Tekirdağ, Edirne şu aşamada gelecek açısından uygun. Biraz daha uzak lokasyonlarda Muğla, Aydın, Antalya düşünülebilir.

Gayrimenkul yatırımı nedir? Daire, arsa, müstakil ev, fabrika, turistik tesis gibi yapı türlerine yapılan yatırım türü olarak tanımlanabilir. Doğru bir şekilde yapıldığında en çok kazandıran yatırım türüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir