Çanakkale Köprüsü emlakta kazandıracak

Çanakkale 1915 Köprüsü temelinin 2017'de atılacağının söylenmesi Çanakkale Lapseki'de emlak fiyatlarını şimdiden yükseltmeye yetti.

Paylaş

Çanakkale Köprüsü temelinin 2017’de atılacağının söylenmesi Çanakkale Lapseki’de emlak fiyatlarını şimdiden yükseltmeye yetti.

Başbakan Binali Yıldırım’ın, Gelibolu İlçesi Sütlüce ile Lapseki İlçesi Şekerkaya Mevkii arasında yapılması planlanan boğaz köprüsünün temelinin 18 Mart 2017 tarihinde atılacağını açıklaması, Çanakkale’deki emlak piyasasını ciddi anlamda hareketlendirdi.

Çanakkale 1915 Köprüsü’nün kuleler arası açıklığının 2023 metre olacağı ve 2023 yılına kadar hizmete gireceği belirtiliyor. Çanakkale Boğaz Köprüsü toplamda 2 ayak üzerine kurulacak.

2×3 karayolu taşıt şeridinin yanı sıra, demir yolu geçişi de ilave edilecek olan Çanakkale Boğaz Köprüsü, hem kara taşıtları hem de tren hattı olarak kullanılabilecek. Çanakkale Köprüsü deniz üzerindeki bölümü 1.400 metre olacak.

Çanakkale Köprüsü üzerinden Tekirdağ’a ve buradan da Kapıkule’ye daha kolay ulaşım sağlanmış olacak.
Projenin tamamlanması sonrasında, İstanbul’daki trafik yükünün azaltılacak.

Taşıma maliyetlerinin düşmesi ve Ege Bölgesindeki taşımacılık işlerinin Çanakkale Üzerinden yapılabilmesi Marmara Bölgesi’ndeki ticareti canlandıracak.

Çanakkale Köprüsü projesi nedeniyle Çanakkale Lapseki’de emlak piyasası ciddi anlamda hareketlendi.

Çanakkale Köprüsü emlak piyasasını canlandırdı

Bölgede emlakçılık yapanlar Bodur, Lapseki İlçesi ve Çardak beldesinin sırtlarında deniz gören ve yolu olan yerlere talebin arttığını söylüyor. Bu bölgelerin yanı sıra yine Lapseki’ye bağlı bağlı Suluca ile Kemliklialan bölgelerinde arsa ve tarlaların yatırımcıların ilgisini çektiğini belirtiyor.

Bundan 2- 3 yıl önce dönümü 10 bin lira olan yerler bugün için dönümü 50- 70 bin lira arasında seyrettiği ifade ediliyor.

İstanbul, Bursa gibi yerlerden birçok yatırımcının Çanakkale’de emlak yatırımı yapmak istediği gelen bilgiler arasında.

Köprü güzergahı ile birlikte satılık daire ve satılık arsalara çok büyük talep var. İlginin bayramdan sonra daha fazla olması bekleniyor.

Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün yapılmasının bölge halklı için önemli bir gelir kaynağı oluşturacağını belirten Çanakkaleliler ilçede arsa fiyatlarının yükseleceğini söylüyor.

Çanakkale Boğazı’na köprü yapma düşüncesi ilk kez 1984-1989 yılları arasında ortaya atıldı. Daha sonra 1994’te tekrar gündeme gelen köprü projesi için 1995’te ihaleye çıkıldı. 18 yabancı firmanın katıldığı ihaleyi kazanan firma, projenin yapılabilir olmadığını belirterek projeden çekilmişti.