Çanakkale emlak ve konut yatırımı için uygun

Çanakkale emlak ve konut yatırımı, Çanakkale'de nereden daire alınır? Çanakkale'den daire alınır mı? Çanakkale değerlenecek yerler...

Paylaş

Çanakkale emlak ve konut yatırımı için son yıllarda en çok ilgi duyulan yerlerin başında yer alıyor.

Çanakkale birçok projede son yıllarda Marmara Bölgesi’nde en çok öne çıkan illerin başında geliyor. Son yıllarda yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çeken Çanakkale’nin Çanakkale 1915 Köprüsü ile daha da değerlenmesi bekleniyor.

Gelibolu ile Lapseki arasında yapılması planlanan boğaz köprüsü, Çanakkale ve Lapseki’deki arsa ve konut alımını artırdı.

Çanakkale 1915 Köprüsü, Lapseki ile Gelibolu ilçeleri arasına yapılacak. Çanakkale Boğazı’nın ilk, Marmara Denizi üzerindeki 5’inci asma köprü olacak köprü 2 direkli inşa edilecek. 3+3 şeritli inşa edilecek köprünün uzunluğu 3 bin 869 metre olması planlanıyor. İki direk arası mesafe ise 2 bin 23 metre olarak belirlendi. Köprü lastik tekerlekli araçların yanı sıra sahip olacağı ray hattı sayesinde de tren geçişlerine elverişli hale getirilecek. Köprüye giriş için yol Kınalı’dan başlayacak, Silivri, Malkara, Keşan, Gelibolu, Lapseki, Çan, Yenice, Balya ve Savaştepe’de Körfez geçişinden gelen otoyolla birleşecek.

Konumu, doğal özellikleri ve ticari kapasitesi bakımından elverişli koşullara sahip Çanakkale nitelikli gelişimin merkezi halini aldı. Özellikle arsa-arazilerin hızla el değiştirdiği bölge aldığı göçle hızla artan nüfusun ihtiyacını karşılayacak yeni dev altyapı yatırımlarıyla şekilleniyor.

Kepez Kalabaklı bölgesi. Çanakkale Devlet Hastanesi’nin de taşınacağı Kepez Kalabaklı, arsaların çok değer kazandığı ve yapılaşmanın hızlı seyrettiği bölgelerden biri halini aldı. Çanakkale yazlık ev satışlarının en fazla olduğu il olma özelliğine sahip. Emlak fiyatları da bu nedenle hızla artıyor. Çanakkale merkeze yakın ve yeni gelişmekte olan bölgelerde yoğun talep var. Kepez Kalabaklı, Şekerpınar, Barbaros Mahallesi ve İsmetpaşa Mahallesi konut yatırımı için uygun yerler.

2002-2016 dönemi nde Çanakkale’ye yapılan 288 farklı yatırım Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklendi. Çanakkaleye yapılan 6,6 Milyar TL yatırım doğrultusunda 10.553 kişilik istihdam oluşturuldu. Son 3 yılda Çanakkale’ deki firmalara 2,9 Milyon TL ihracat desteği sağlandı.

Çanakkale ise doğum hızı ve nüfus artış oranları karşılaştırıldığında en çok göç alan iller sıralamasında 18.sırada yer alıyor. Çanakkale’nin 2015 yılındaki nüfusu: 513 bin 341 kişi iken; 2016 yılındaki nüfusu: 519 bin 793 kişi olarak açıklandı. 2014-2015 nüfusu arasındaki fark (nüfus artış hızı): Yüzde 3 gösteren Çanakkale nüfusunun 2015-2016 nüfusu arasındaki fark (nüfus artış hızı): Yüzde 12,5 ulaşması dışarıdan aldığı göçmen nüfusun oranını gösteriyor.

Çanakkale emlak ve konut yatırımı için neden tercih edilmeli?

En çok göç alan iller arasında üst sıralarda yer alıyor.

Çanakkale 1915 Köprüsü prestij projelerinden biri. Köprü güzergahındaki yerler çok değerlenecek.

Arsa ve tarla yatırımı konusunda cazip birçok köy ve kasaba var.

18 Mart Üniversitesi büyük potansiyel. Genç nüfus aktif. Öğrenci nüfusunun barınma ihtiyacı da artıyor.

Çanakkale’de konut fiyatları İstanbul ile yarışıyor. Son yıllarda Çanakkale merkezde fiyatlar önemli ölçüde arttı.

İstanbul’a yakın bir konumda. Yeni ulaşım projeleri ile Çanakkale-İstanbul arasındaki mesafe kısalacak ve Çanakkale daha cazip olacak.

Doğal güzellikleri, köklü tarifi, çok fazla kalabalık bir il olmaması Çanakkale emlak ve konut yatırımı için önemli fırsat.

2040 yılında Çanakkale ve Balıkesir bölgelerinde 4 milyon 578 bin kişinin yaşaması bekleniyor. Nüfus artış hızının fazla olması kazançlı emlak yatırımı için önemli bir kıstas.

Köprü ile birlikte yapılacak yeni yollar, bağlantı yolları ve verilecek çıkış noktalarında arazilerin ve dairelerin değeri artacak.

Bölgede 30 yıldır arazi alan çok ama yatırım yapan yoktu. İstanbul’dan gelen büyük grupların hem Gelibolu hem de Lapseki’de arazi arayışları var.