Bulgaristan emlak ve konut yatırımında ilgi görüyor

Bulgaristan emlak ve konut yatırımında son yıllarda en çok ilgi gören Avrupa ülkeleri arasında yer almaya başladı.

Paylaş

Bulgaristan emlak ve konut yatırımında son yıllarda en çok ilgi gören Avrupa ülkeleri arasında yer almaya başladı. Türkiye’ye yakınlığı nedeniyle özellikle Türk yatırımcıların daha fazla ilgisini çeken Bulgaristan ev almak,  arsa almak ya da müstakil ev satın almak konusunda git gide popülerleşiyor.

Bulgaristan’dan konut alan Türk yatırımcıların büyük bir çoğunluğunu eski Bulgaristan göçmenleri oluşturuyor. 1970’ler ve 1989 zorunlu göç ile Türkiye’ye gelip de tekrar Bulgaristan’a dönen ve yatırım ya da oturum amaçlı gayrimenkul alan çok kişi var.

Türkiye’ye 3-4 saat mesafedeki Bulgaristan, 2007’den bu yana Avrupa Birliği üyesi. Türkiye’den vize ile gidilebilen Bulgaristan’da 8 milyona yakın nüfus son yıllarda önemli ölçüde azaldı. Bulgaristan’da son yıllarda gençlerin büyük bir kısmı daha iyi bir yaşam, eğitim ve iş imkanı için diğer AB ülkelerine gitti. Almanya, Hollanda, İngiltere, Belçika, İsveç gibi ülkelerde yaşayan ve çalışan birçok Bulgaristan vatandaşı bulunuyor. Avrupa’ya giden Bulgaristan vatandaşlarının büyük çoğunluğu geri dönmeye pek sıcak bakmıyor.

Durum böyle olunca Bulgaristan’da şehirlerin nüfusu azaldı, birçok köy ve kasaba da boşaldı. Hiç kimsenin yaşamadığı ya da birkaç kişinin hayatını sürdürdüğü yüzlerce Bulgar köyü var. Köylerin çoğunda yaşlı insanlar yaşıyor. Doğası, sakinliği ile birçok kişinin ayrıca ilgisini çeken Bulgaristan, emlak yatırımı konusunda birçok farklı seçeneğe sahip. Bulgaristan köylerinde ve şehirlerinde çok uygun fiyatlara müstakil ev, daire ya da arazi satın almak mümkün olabiliyor.

Bulgaristan emlak ve konut yatırımında öne çıkan yerler

Türkiye’ye yakın olan ve Türk nüfusun yoğun olduğu Kırcaali, Haskovo gibi şehirlerde daire alanların sayısı arttı. Bu şehirlerin köylerinde de müstakil ev satın alanlar ve arayış içinde olanlar var. Bu illerin yanı sıra turizm bölgelerinden Varna, Burgas ile başkent Sofya yatırımcıların en çok tercih ettiği lokasyonların başında geliyor.

Ayrıca Slivengrad, Flibe, Harmanlı da ilgi gören yerler arasında. Yakın gelecekte Bulgaristan’ın Türkiye’ye yakın şehirlerine ve kasabalarına ilginin daha da artması bekleniyor. Türk inşaat sektörünün Türkiye’ye yakın Bulgaristan şehirlerinde konut projeleri üretmeleri de mümkün olabilir. Kırcaali bu konuda büyük bir potansiyele sahip. İlde çok sayıda Türk yaşıyor. Bulgaristan’da oturum izni almak için gayrimenkul satın almak mümkün olabiliyor. www.emlakzamani.net Bulgaristan’da ev alabilir miyim? Hem Bulgaristan hem de Türkiye çifte vatandaşlığı olup da Bulgaristan’da evi olmayanlar Bulgaristan’dan ev ya da arazi satın alabilir. Bunun yanı sıra Bulgaristan’da eşten dolayı ya da diğer kritelerden dolayı oturum izni olanlar da ev sahibi olabilir. Bu kriterleri taşımayanlar Bulgaristan’dan gayrimenkul satın alarak oturum hakkı elde edebilir. Bulgaristan’da mülk edinme konusunda gerekli şartları yerine getirenler oturum izni alabileceği gibi Bulgaristan vatandaşlığı için de hak kazanabilir.

Bulgaristan’da nüfusu azalan köylerde satılık evlerin fiyatları oldukça uygun. Bulgaristan emlak ev fiyatları değişiklik gösteriyor. 10-20 bin leva arasında ev satın almak da mümkün olabiliyor. Daha yoğun ve talep gören bölgelerde konut fiyatları 25 bin ile 150 bin leva arasında değişiyor. Bu rakam Sofya, Burgaz, Varna gibi illerde villa gibi daha lüks konut türlerinde daha da yükseliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir