Beylikdüzü Yakuplu’dan daire alınır mı?

Yakuplu'dan daire alınır mı? Beylikdüzü Yakuplu satılık daire arayanlar için uygun mu? Yakuplu'dan daire alan kazanır mı?

Paylaş

Yakuplu’dan daire alınır mı? Beylikdüzü Yakuplu satılık daire arayanlar için uygun mu?

Yakuplu, son yıllarda Beylikdüzü satılık daire arayanların en çok ilgi gösterdiği lokasyonların başında geliyor. Boş alan varlığının oldukça fazla olduğu Yakuplu’da yeni konut inşaatları hızla artmaya başladı.

Gürpınar ile birlikte ilk kademe belediyesi statüsünde olan Yakuplu 2008 yılında Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun” çerçevesinde Beylikdüzü’ne bağlandı.

Yakuplu geçmiş dönemlerde tarihi Reşit Paşa Çiftliği’nin etrafında yayılmış, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan bir köydü.

Bu köy tarihi tarım ürünleri ile batı pazarında karşılığını bulurken, yerlisi tarım işçisi olarak çalışmaktaydı. Bu yerleşimde tarım işçilerinin çoğunu Roman asıllı kişiler oluşturmaktaydı.

Beldedeki bir diğer tarihi miras Mimar Sinan tarafından 16. yy.da yapılan Haramidere Köprüsü olarak biliniyor. Köprü halihazırda E-5 Karayolu Kumcular Kavşağı’nda yer alıyor.

1950’li yıllarda 50-60 haneli bir köy olan Yakuplu 1960’lı yılların sonunda bölge ilk sanayi kolları ile tanışmaya başladı.  1970’li yıllarda yoğunluk kazanan konutlaşmadan minimum düzeyde etkilenen beldede avcılık halen güncelliğini korumaktaydı.

Ancak 1980’li yılların başında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir uygulaması ile şehir merkezi dışına çıkartılan sanayi kolları içi Yakuplu Beldesi gerek konumu, gerekse de toprakları ile ideal bir yerleşim alanı oldu.

İlan sitesi sahibinden.com’un verilerine göre Yakuplu’da 1600’e yakın satılık sıfır daire ilanı bulunuyor. Yakuplu satılık daire fiyatları ortalama 140-450 bin TL arasında değişiyor. Metrobüse yakın konumda olması son 5 yılda Yakuplu’daki satılık daire fiyatlarını daha da artırdı. 5-6 yıl önce buradan daire alanlar neredeyse %100 kar yaptı.

Yakuplu’da satışa sunulan daireler genelde bölgedeki inşaat firmaları tarafından yapılan konutlar. Son zamanlarda birkaç markalı konut projesi de göze çarpıyor.

Peki, hem oturum amaçlı hem de yatırım amaçlı Yakuplu’dan daire alınır mı?

Yakuplu gelişmekte olan bir lokasyon olduğu için konut yatırımı açısından elverişli.

Fiyatlar her geçen gün artsa da yine bütçeye uygun daireler bulunabiliyor.

Çok katlı bloklarda yaşamak istemeyenler için iyi bir alternatif.

Yakuplu’da satılan dairelerin planları oldukça kullanışlı, işçilik iyi düzeyde.

Sokakları geniş, hareket alanları var.

Yakuplu’da Bulgaristan göçmenleri ağırlıklı olsa da son yıllarda aldığı göçle demografik yapısı çeşitlendi.

Beylikdüzü’ne, AVM’lere ve ulaşım hatlarına yakın.

İş sahalarının fazla olduğu Hadımköy, Kıraç, Beylikdüzü OSB gibi alanlara yakın.

Yapımı devam eden 3. Matbaacılar Sitesi Yakuplu’nun biraz daha prim yapmasını sağlayabilir. Satılık ve kiralık daire fiyatları yükselebilir.

Yakuplu’nun E-5’e yakın olan kısmı daha çok prim yapıyor.

Beylikdüzü’ne yapılacak eğitim, ulaşım ve sağlık yatırımları Yakuplu’ya da yarayacak.

150-300 bin TL bütçe aralığı için Yakuplu’da bahçe katı, 1+1, 2+1 ve 3+1 konutlar tercih edilebilir. Dublex dairelerin fiyatları daha yüksek.