Avcılar konut ve emlak yatırımı için uygun

Avcılar, 1999 Marmara Depremi'nde İstanbul'da en çok zarar gören yerlerden biriydi. İlçede onlarca bina yıkıldı, yüzlerce bina hasar gördü.

Paylaş

Avcılar, 1999 Marmara Depremi’nde İstanbul’da en çok zarar gören yerlerden biriydi. İlçede onlarca bina yıkıldı, yüzlerce bina da ağır hasar gördü. Depremden sonra Avcılar’dan adeta kaçış başladı. İlçede yaşayan birçok aile evini satıp başka yerlere göç etti. Deprem sonrası o kadar çok bina ve daire satılığa çıkarılmıştı ki…

Deniz manzaralı lüks dairelerin fiyatları bugünün parasıyla 3-5 binlere kadar düşmüştü. Satan kaçıyordu, kalan da mutsuz ve umutsuz bir şekilde yaşamaya devam etti. Açıkçası, yıkık, hasarlı ve boş binalarıyla Avcılar tam bir hayalet şehir gibiydi.

2008 yılında dönemin belediye başkanının talebiyle ve deprem riski taşıdığı için imar planlarında indirimler yapılmıştı, katlar azaltılmıştı. Uzun yıllardır yapılması planlanan Avcılar kentsel dönüşüm çalışmaları bir türlü başlayamadı.

Aradan geçen 18 yılda Avcılar’da depremin yıkıcı ve olumsuz etkisi hızlı bir şekilde silindi. İlçede adeta modern bir görünüme kavuştu. Sahili, Marmara Caddesi, modern kafeler, parklar ve diğer yatırımlar ile gözde ilçelerden biri olmaya başladı. Nüfusu arttı, tekrar eski hareketli günlerine döndü. Yeni konutlar ve yaşam alanları inşa edilmeye başlandı.

Avcılar, konum olarak değerli bir noktada, ulaşım sorunu yok

Konum itibarıyla İstanbul’da en merkezi yerlerden biri. E-5’e komşu olması, metrobüs hattı üzerinde yer alması, geniş ve düzenli sahil şeridine sahip olması ilçenin gayrimenkul ve emlak yatırımı konusunda da cazibe merkezi olmasını sağladı. Kat sınırından dolayı İstanbul’un diğer ilçeleri gibi onlarca kattan oluşan bloklar Avcılar’da henüz yok.

İBB Başkanı Kadir Topbaş, Avcılar’ın imar planlarının hazırlandığını müjdeleyerek “Bu bölgede 2008 yılında dönemin belediye başkanının talebiyle ve deprem riski taşıdığı için imar planlarında indirimler yapılmıştı, katlar azaltılmıştı. Tekrar onu eski haline getiriyoruz. Kentsel dönüşüm içerisinde bu çalışmalar düzelecek. Diğer tarafından Yeşilkent’te planlar hazırlandı, bize bir model çıkartsın diye KİPTAŞ’ı sokuyoruz ve milletin önüne sunacağız” dedi.

Sahilde yapılan bazı çalışmalar devam edecek. Ayrıca Avcılar sahilini Florya gibi çitlerle çevireceğiz. Çevrede gece saatlerinde rahatsızlıkların olduğu haberleri bizlere geldi, çevrede olumsuzluk olmasın diye yapacağız. İDO iskelesinden Üniversitenin bulunduğu yere Füniküler programa aldık. Yani sahile inmek ve çıkmak artık zor olmayacak. Denizden gelen rahatlıkla, üniversiteyi denizle buluma imkanı olacak” diye konuştu.

Avcılar konut yatırımı için uygun

Avcılar’dan daire alınır mı? Avcılar’da nerelerden daire alınır? Avcılar’daki kat yasağı kalktığında ilçede yeni konut projelerini görmek mümkün olacak. Yasak kalktıktan sonra ilçede TOKİ ve KİPTAŞ’ın yanı sıra özel sektörün konut projeleri de boy gösterecek. İnşaat sektörünün yeni çekim alanı olacak Avcılar’da konut fiyatları daha çok artacak. Şu sıralarda ilçede 250 bin TL’den aşağı daire bulmak zor. Yakın gelecekte Avcılar satılık daire fiyatları yükselişi ile dikkat çekecek. İlçede Denizköşkler, Cihangir, Gümüşpala, Merkez oturum ve yatırım amaçlı konut için cazip yerler. Bu yerlerin yanı sıra Firuzköy, Ambarlı, Üniversite ve Mustafa Kemal Paşa mahalleleri de düşünülebilir.

Sefaköy-Avcılar-TÜYAP metro hattı geliyor

İlçede yapılan ve yapımı devam eden ulaşım yatırımları hakkında konuşan Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “Bir metrobüs ortaya koyduk. 300-400 bin yolcu taşır diye düşündük. 900 bini buldu şuanda yetmiyor. Metro hazırlığı yaptık. İnşallah Yenikapı’dan, Sefaköy’e kadar, onun arkasından da projenin devamı olarak Avcılar, Beylikdüzü ve Büyükçekmece’ye, daha sonra ise Silivri’ye kadar yapacağız. İstanbul’u biz her alanına erişebilir ve İstanbul’da yaşayanların keyifle her alana gidebilir imkanları sağlamaya çalışıyoruz. İstanbul’un en güzel ilçelerinden olan Avcılar’ı ulaşım ağlarıyla donatıyoruz. Esenler’den gelecek metro hatlarıyla ve diğer hatlarla birlikte çok daha farklı bir Avcılar ulaşım sistemlerini ortaya koymuş olacağız. Sefaköy-Avcılar- TUYAP hattı projeleri hazırlandı ve bitti. Mahmutbey-Halkalı-Bahçeşehir metro hattı ihalesi hazırlanıyor” dedi.