Arsa yatırımı yapılacak bölgeler nereler?

Arsa yatırımı yapılacak bölgeler, kazançlı arsa yatırımı yapmak isteyenlerin en çok araştırdığı konuların başında geliyor.

Paylaş

Arsa yatırımı yapılacak bölgeler, kazançlı arsa yatırımı yapmak isteyenlerin en çok araştırdığı konuların başında geliyor.

Arsa yatırımı için eskiden Çatalca, Silivri, Arnavutköy, Büyükçekmece, Yakuplu, Kıraç, Hadımköy, Avcılar Firuzköy gibi lokasyonlar son derece cazipken şimdilerde ibre İstanbul dışına kaymaya başladı.

Arsa yatırımı yapmak isteyenler artık başta Trakya bölgesi olmak üzere Çanakkale, Balıkesir gibi yatırım getirisi yüksek potansiyeldeki yerleri de araştırıyor. Trakya bölgesinde de fiyatları son yıllarda uçtu.

Bakın Kapaklı’ya ne oldu? Çerkezköy’e bağlı küçük bir beldeydi. Zamanla gelişti, değişti, nüfusu arttı. Fiyatlar Çerkezköy’ü geçme noktasına geldi. Belde olan Kapaklı Tekirdağ’ın ilçesi oldu. Buradan zamanında arsa alanlar iyi kazançlar elde etti. Kimi nakit paraya sattı kimi ise müteahhit ile anlaşarak karşılığında daire aldı. İşte kazançlı arsa yatırımında bu tür yerlere odaklanmak gerekiyor. İstanbul, arsa yatırımı için elverişli bir yer değil. Trakya bölgesi şu anda fiyatlar daha da artmadan uygun görünüyor. İstanbul’a yakın ve gelişmekte. Nüfus artıyor, iş sahaları artıyor. Devam eden ve planlanan projeler var. Buralarda müstakil parsel, imar izni olan, iş sahalarına ve ana ulaşım arterlerine yakın yerlere dikkat edilmeli.

Arsa yatırımı yapılacak bölgeler için iyi düşünülmeli

Arsa yatırımı, uzun vadeli bir yatırım türü. Bu yüzden yatırım amaçlı arsa satın alırken iyi düşünmek gerekiyor. Çok fazla para bağlanıp alınan arsadan kazanç beklemek saçmalık. Düşük fiyata alıp zamanı beklemek gerek. Arsanın hemen değerlenmesi mümkün olmadığı gibi beklenen karı elde etmek için uzun yıllar beklemek gerekebilir. Arsa yatırımı konusunda her kafadan ses çıksa da gelişme potansiyeli yüksek olan, nüfus artış hızına sahip lokasyonları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bunun için de sürekli araştırma halinde olmak lazım. Yatırımların, projelerin takip edilmesi doğru arsa yatırımı için önemli.

Örneğin bundan 20-25 sene önce kimse Silivri’ye, Çatalca’ya, Beylikdüzü’ne, Esenyurt’a, Hadımköy’e, Kıraç’a bakmıyordu. Buradan arsa satın alanlara deli gözüyle bakıyorlardı. “Ne işin var oralarda, İstanbul dışından arsa mı alınırmış?” gibi sorular çok dolaşırdı. Şimdilerde ise burada arsa fiyatları adeta cep yakıyor. O dönem buralardan arsa, arazi alanlar şimdi parayı kırdı. Buraların değerlenmesi bir anda olmadı. Yıllar içinde hayata geçirilen yatırımlarla, ulaşım projeleri ile değerlendi. İş sahaları arttı, göç aldı, nüfus arttı. Şimdilerde Esenyurt’u, Beylikdüzü’nü tanıyabilene aşk olsun.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir