Arsa yatırımı için nereler düşünülmeli?

Arsa yatırımı son yıllarda birikimleri kazançlı bir şekilde değerlendirmede en çok tercih edilen yatırım türleri arasında yer alıyor.

Paylaş

Arsa yatırımı son yıllarda birikimleri kazançlı bir şekilde değerlendirmede en çok tercih edilen yatırım türleri arasında yer alıyor.

Kenarda birkaç bin lira birikmiş parası olanlar bunu arsa satın alıp değerlendirmek istiyor ve bu yüzden geleceği olan yerlerden arsa almayı planlıyor.

Gelişmekte olan lokasyonlarda yapılan arsa yatırımı önemli ölçüde kazanç sağlayabiliyor. Son yıllarda İstanbul’un dışındaki yerler hesaplı yatırım için öne çıkmaya başladı. Ucuz arsa için İstanbul’da Çatalca, Arnavutköy ve Silivri kaldı. Bu ilçelerdeki fiyatlar da son yıllardaki yatırımlar ile iyice uçmaya başladı.

Arsa yatırımı için İstanbul’da cazip yerler

Bir dönem kimsenin yüzüne bakmadığı Arnavutköy 3. havalimanı, 3. köprü ve Kanal İstanbul projeleri ile adeta kıymete bindi. Burada 100 bin TL’nin aşağısına arsa bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor.

Son yıllarda hızla öne çıkan ilçelerden Silivri’de de arsa fiyatları tırmanıyor. Yakın gelecekte ulaşım projeleri ile birlikte Silivri’deki emlak piyasasının daha hereketleneceği biliniyor. Metrobüsün Beylikdüzü’nden Silivri’ye uzatılacağına daire planlar, yine Silivri’ye kadar gelecek olan metro hattı projeleri ile birlikte Silivri’de satılık daire, arsa fiyatları tavan yapacak.

3. köprü, 3. havalimanı ve Kanal İstanbul ile uçuşa geçen Çatalca İstanbul’un yeni cazibe merkezlerinden. İlçede bir dönem çok ucuz olan arsa fiyatları hızla yükselişe geçti. 100 bin TL’ye bir arsa satın almak çok zor. Çatalca’da satılık arsa fiyatları 400-500 metrekare müstakil parsellerde 400-500 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Çatalca’nın merkezine yakın köylerde arsa fiyatları hızla yükseliyor. Çatalca’nın birçok köyüne doğalgazın gelmesi de bunda önemli bir faktör. Doğası ile İstanbul’un en temiz ilçelerinden biri olan Çatalca yatırımcılara kazançlı fırsatlar sunuyor.

Arsa yatırımı için İstanbul dışında en uygun bölgeler

İstanbul’da 100 bin TL’nin altında arsa bulmak çok zor. Bundan dolayı İstanbul’a yakın, gelişmekte olan lokasyonlar yatırımcıların yeni rotası oldu. Özellikle İstanbul’a yakınlığı ve hızlı gelişmesi ile dikkat çeken Trakya arsa yatırımcıları için önemli fırsatlar sunuyor. Çorlu, Çerkezköy, Kapaklı, Saray, Lüleburgaz arsa yatırımında en çok tercih edilen yerler.

Bu yerlerin dışında Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ’ın diğer ilçeleri de düşününebilir. Halkalı-Kapıkule hızlı tren projesi hayata geçtiğinde, İstanbul’un sanayisi Trakya’ya taşınmaya başladığında Trakya’daki arsa, daire fiyatları çok daha artacak. Önümüzdeki 10 yılda Trakya bölgesi %50 – %100 prim yapabilecek potansiyele sahip.

Arsa yatırımı için Trakya’nın dışında Marma Bölgesi’nin gözdeleri Bursa, Yalova, Kocaeli, Çanakkale düşünebilir. Daha uzun vadede Ege, Akdeniz bölgeleri de arsa yatırımında göz önünde buludurulması gereken yerler.