X

Arnavutköy’de satılık arsa arayanlar dikkat

Son yıllarda cazibesi hızla artan Arnavutköy’de satılık arsa arayan, nakit birikimini verimli değerlendirmek isteyen yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Ellerinde tuttukları nakit parayı konut yerine arsa olarak değerlendirmeye başlayan yatırımcılar İstanbul’da ve İstanbul’a yakın yerlerde uygun fiyatları satılık arsa arıyor.

İstanbul’da ev almanın giderek zorlaştığı günümüzde cazibesini artıran bölgelerden arsa satın almak daha karlı bir yatırım olarak görünüyor.

3. Köprü ve 3. Havalimanı faaliyete girdikten sonra Arnavutköy’de konut ihtiyacının daha da artacağı bilinen bir gerçek.  Doğru zamanda, uygun fiyata Arnavutköy’den arsa satın almak yatırımcılara önemli kazanç sağlayacak.

Arnavutköy’de satılık arsa fırsatları ile ilgilenen yatırımcılar nelere dikkat etmeli?

Arnavutköy, arsa fiyatlarının en çok değişken olduğu bölgelerin başında geliyor. Buradan arsa satın almak isteyenler emlak danışmanlarına bağlı kalmamalı, kendileri de mutlaka araştırmalı.

“Alacağım arsa kesin değerlenir” düşüncesi ile hareket edilmemeli.

Arnavutköy’de satılık arsaların imar durumu belediyeden mutlaka sorgulatılmalı. Kaç kat ve kaç metre kare imar izni var? öğrenilmeli. İmar izni olmayan arsaların değerlenmesi, imara açılması uzun zaman alabilir. Kısa vadede kar elde etmek isteyen yatırımcılar için uygun olmayabilir.

Yerleşim yerlerine çok uzak bir yerden arsa alınmamalı. Ana arterlere yakın, kolay ulaşılabilir bir yer olmasına dikkat etmek gerek. Bu yüzden yapılaşmanın olduğu, gelecek vaat eden yerler tercih edilmeli. İmar izni olan bir yer içindeki arsanın değerlenmesi daha hızlı olacak.

Arsa fiyatları iyi analiz edilmeli. Arnavutköy arsa fiyatları çok değişken. Bölgedeki bazı satıcılar arsaları yüksek fiyata satmanın peşinde. Kazançlı yatırım için arsayı ortalama bir değerden almak şart.

Emlakçılar aracılığı ile arsa satın alınacaksa belge sahibi emlak danışmanları tercih edilmeli. Kurumsal kimliğe sahip arsa ofisleri ile çalışmak daha sağlıklı bir arsa yatırımı açısından önemli.

Emlak sitelerinde yer alan satılık arsa ilanları düzenli olarak takip edilmeli. Bazen fırsat ilanları olabiliyor. Nakit ihtiyacı olan, tapu sahibi kişilerden çok daha uyguna arsa satın alınabilir. Emlakçının 100 bin TL istediği bir arsayı sahibinden 70-80 bin TL’ye alabilirsiniz.

Satın almayı düşündüğünüz arsayı yerinde görün. Resimlerine bakıp kesin karar vermeyin. Tapu durumunu sorgulayın. Hisseli tapu arsa olmamasına dikkat edin. Müstakil parsel arsa satın almak her zaman değerli.

 

Kategoriler: Emlak yatırımı
emlakzamani: