3. köprü emlak yatırımcısına kazandıracak

3. köprü güzergahında yer alan yerler konut ve arsa yatırımı açısından önemli fırsatlar sunuyor. Buralara yatırım yapanlar kısa sürede kazanacak.

Paylaş

Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan 3. Köprü İstanbul’a daha fazla değer katacak.

3. Köprü güzergahı, Avrupa Yakası’nda Sarıyer’in Garipçe mahallesi ile Anadolu Yakasında Beykoz’un Poyrazköy semtinde yer alıyor.

3. Boğaz Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu projesi’nin Odayeri – Paşaköy kesiminde yer alacak. Köprü üzerindeki raylı sistem, Edirne’den İzmit’e kadar yolcu taşıyacak.

Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlanacak.

Projenin, Odayeri – Paşaköy kesiminde; 19 adet kavşak ve bağlantı yollarına sahip yaklaşık 115 km’lik Kuzey Marmara Otoyol’u bulunuyor.

Bu otoyol projesi; Odayeri – Paşaköy hattının, halen kullanılmakta olan 1. Boğaz Köprüsü ile 2. Boğaz Köprüsü’nün trafik yükünü rahatlatmak ve İstanbul’un ulaşım sorununu giderebilmek için Yap, İşlet, Devret modeli ile 20.04.2012 günü ihale edilen ve içerisinde 2016 yılında bitmesi planlanan 3. Boğaz Köprüsü’nü de kapsayan bir otoyol projesi.

3. köprü neler kazandıracak?

Şehir içindeki ve mevcut boğaz köprülerindeki trafik yoğunluğu azaltılarak yakıt tasarrufu sağlanacak.

Araçlar kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir şekilde transit geçiş yapacak.

Zaman tasarrufuyla beraber insanlar üzerinde oluşacak pozitif etkilerin artması sağlanacak.

Marmara Bölgesi’nde oluşacak yeni ticari alanlar ve komşu illerle birlikte tüm bölge ekonomik açıdan daha da canlanacak.

Hem karayolu hem de demiryolu geçişi sağlayan köprüyle, Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Türkiye’nin, taşımacılık alternatifleri ve ticaret kapasitesi artacak.

Transit trafiğin 3. Boğaz Köprüsüne yönlendirilmesiyle birlikte, ulaşımdan kaynaklı hava kirleticilerin şehir içinde oluşturduğu etki azalacak.

Yük taşıyan araçların ulaşım kısıtlamasının kalkmasıyla ithalat ve ihracatımızdaki zaman maliyeti azalacak.

3. Havalimanı ve Kanal İstanbul gibi mega projelerin şehir merkezi ile bağlantısı sağlanacak.

3. Boğaz Köprüsü’nü de kapsayan Kuzey Marmara Otoyolu’nun, İstanbul(Kınalı) – Çanakkale – Savaştepe otoyolu ve

İstanbul – İzmir otoyolu ile birleşmesiyle komşu şehirlere ulaşım süresi azalacak.

Köprüden geçecek olan demiryoluyla, Edirne’den İzmit’e kadar şehirlerarası ve şehir içi kesintisiz demiryolu taşımacılığı yapılacak ve bu raylı sistem Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilerek Atatürk Havalimanı,

Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlanacak.

Bu proje ile 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen Türkiye bu hedefine daha çok yaklaşacak ve 3. Boğaz Köprüsü modern Türkiye’nin simgelerinden biri olacak.

İnşaat ve işletme aşamasında binlerce kişiye sağlayacağı istihdam ve çeşitli sektörlere katacağı canlılıkla Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sağlayacak.

İstanbul’a kentin dinamiğine uygun, estetik ve çağdaş bir asma köprü kazandıracak.

Dünyanın en önemli finans merkezi olmaya hazırlanan İstanbul’un, bölgeye yapılacak yeni yatırımlarla hedefine daha da yaklaşmasına katkı sağlayacak.

2016 yılı sonuna kadar köprüden geçen her otomobil 9.90, ağır vasıtalar ise 21.29 Türk Lirası geçiş ücreti ödeyecek.

Kurtköy-Akyazı arası (169 km) kullanım 22 lira, kilometre başına 13 kuruş olacak. Kınalı-Odayeri arası (88 km) kullanım 12 lira, kilometre başına 13 kuruş olacak.

İhaleyi kazanan yatırımcıya, günlük 135 bin otomobil eşdeğeri geçiş güvencesi verildi. Devlet, öngörülen sayıda aracın geçmemesi halinde, aradaki farkı yatırımcıya ödeyecek.

Rakamlarla 3. Köprü

3. Köprü 59 metrelik genişliği ile bittiğinde dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak.

8 şerit karayolu 2 şerit demiryolu olarak toplam 10 şeritli köprünün Deniz üzerindeki uzunluğu 1408 metre olacak. Köprünün toplam uzunluğu ise 2 bin 164 metre. Köprü bu özelliği ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olacak.

3. Köprü, ayak yüksekliği ile de dünyanın en yükseği olacak. Köprü üzerindeki raylı sistem, Edirne’den İzmit’e kadar yolcu taşıyacak.

Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlanacak. Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü, “Yap, işlet, devret’ modeliyle gerçekleştiriliyor.

Sonra kaynakları yapılıp eksikleri tamamlanacak. 3. Köprü üstünde yürüyerek ve araçla ilerlemek mümkün olacak. Köprünün açılışının ağustos ayı gibi yapılması planlanıyor.

3. Köprü hakkında bilgiler

İşe başlama tarihi: 2013

Hedeflenen iş bitiş tarihi: 2016

Yapım dahil işletme süresi: 10 yıl 2 ay 20

Yatırım maliyeti: 4.5 milyar TL

İşin kapsamı: Odayeri – Paşaköy arasında toplam yaklaşık 115 km otoyol ve bağlantı yolu ile 3. Boğaz Köprüsü’nün yapımı

3. Köprü detayı:

» Üzerinden 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu aynı seviyede geçecek. Köprü çoğunluğu Türk mühendislerden oluşan bir ekip tarafından inşa edilecek.

» 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş köprüsü olacak.

» 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü ve 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip köprüsü olacak.

3. Boğaz Köprüsü inşaatında ana malzeme olarak beton, inşaat demiri, yapısal çelik ve kablolar kullanılacaktır. Malzeme miktarları;

Beton: 230 bin m3

İnşaat Demiri: 50 bin ton

Yapısal Çelik: 57 bin ton

Kablo: 28 bin ton

3. Köprü emlak piyasasını canlandırdı, nereler değer kazanacak?

İstanbul Boğazı’na yapılan her köprü, sonraki 10 yıllık süreçte kendi yerleşim alanlarını oluşturdu.

3. köprünün de bağlantı yollarıyla birlikte Kuzey Marmara Otoyolu boyunca; Kınalı, Ispartakule, Tayakadın, Uskumruköy, Riva, Polonezköy, Alemdağ, Sancaktepe, Kurtköy, Pelitli ve Kartepe prim yaptı.

Bu bölgelerde yapılaşma az olsa da her bir bölgenin 2023 yılına kadar kentleşme hızlanacak. Arazilerde henüz kendini çok belli etmese de fiyatlar, yeni yerleşimlerle birlikte daha da yukarılara çıkacak.

Yatırım için buralara yönelmek ilerleyen zamanlar için karlı bir geri dönüş sağlayacak gibi görünüyor. Garipçe ve Poyrazköy arasında konumlanan ve inşaat aşamasında köprü ayakları çoktan tamamlanan 3. köprü ile birlikte bu ve bağlantılarda yaşanacak gelişmeyle, İstanbul nüfusu daha da artacak.

Köprülerin yapıldığı bölgelerde ise ilk yerleşim ve konut alanları, ikinci olarak merkezi iş alanlarını, üçüncü olarak da sanayi alanları gelişiyor. Köprü güzergahındaki bölgelerde çağdaş yapılaşma az ise yeni oluşacak bölgeler için buradaki arsa fiyatları birkaç katına çıkacak.

Buralara dikkat: Yeniköy, Tayakadın, Sarıyer, Çatalca, Kemerburgaz, Boyalık, Baklalı, Durusu, İmrahor, Pelikli, Kartepe, Arnavutköy, Uskumruköy, Zekeriyaköy

3. Köprü ve bağlantı yolları ile değer kazanan ve yatırım için uygun yerler: Arnavutköy, Çatalca, Silivri, Kemerburgaz-Göktürk, Başakşehir, Sarıyer, Beykoz, Sancaktepe, Tuzla, Pendik, Kartal, Şile, Sultangazi konut ve arsa yatırımı için uygun.