3. havalimanı metro buraları uçuracak

3. Havalimanı metro hattı projesinin güzergahında yer alan ilçelerde emlak fiyatları yakın zamanda daha çok yükselecek.

Paylaş

3. havalimanı metro hattı projesi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılacak. Söz konusu Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kent içerisinde yeni açılan dev projelerin yanı sıra bu projeler için ulaşım sorunları da ortadan kaldırılıyor. Yeni yapılacak metro güzergahı ile birlikte 3. Havalimanı’na ulaşım da oldukça rahatlayacak. İstanbul şehir merkezinden 3. havalimanına ulaşım da bu metro ağıyla birlikte yarım saate düşecek.

Yeni Havalimanı’na erişimi kolaylaştırmak için yapılması planlanan proje 13 istasyondan oluşacak.

Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı ve Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı hatları Bakanlık tarafından yapılacak.

Şişli, Kağıthane, Eyüp, Arnavutköy, Başakşehir ile Küçükçekmece ilçelerinden geçecek metro hattının proje bedeli toplam 4 milyar 845 milyon 600 bin TL olarak belirlendi.

Toplam 66 kilometre uzunluğunda olacak metro hattı Gayrettepe 3. Havalimanı yönünde yaklaşık 33 kilometre, 3. Havalimanı Halkalı yönünde ise 33 kilometre olarak planlandı. Kent merkezi ile 3. Havalimanı arasında ulaşım metro hattı ile 30 dakika olacak.

3. havalimanı metro hattı durakları

1. Gayrettepe
2, Kağıthane
3. Kemerburgaz
4. Göktürk
5. İhsaniye
6. 3. Havalimanı 2
7. 3. Havalimanı 1
8. Arnavutköy 1
9. Arnavutköy 2
10. Kayaşehir Metrokent
11. Olimpiyatköy
12. Halkalı Stadı
13. Halkalı

Metro hattının geçeceği bölgeler prim yapacak

3. havalimanı metro hattının geçeceği bölgeler son yıllarda İstanbul’da emlak piyasasının en hareketli olduğu yerlerin başında geliyor.

3. havalimanı metro hattının geçeceği yerlerdeki satılık ve kiralık daire fiyatları ulaşım ağlarının yaygın olmasından dolayı daha çok yükselecek.

Arnavutköy, Kayaşehir, Halkalı, Atakent, Göktürk, Kemerburgaz, Başakşehir ve Küçükçekmece’de yükselişte olan emlak fiyatları yeni ulaşım projeleri ile tavan yapacak.