2+1 daire oturum ve yatırım için uygun

2+1 daire tipi, oturum ve yatırım amaçlı konut almak isteyenlerin en çok tercih ettiği daire tipi olarak öne çıkıyor.

Paylaş

2+1 daire tipi, oturum ve yatırım amaçlı konut almak isteyenlerin en çok tercih ettiği daire tipi olarak öne çıkıyor.

Gayrimenkul sektörü temsilcileri de son zamanlarda 2+1 daireler için talebin arttığına dikkat çekiyor. Bir dönem 1+1 daireler oldukça popülerdi. Zaman içinde 1+1 yerine 2+1 dairelere ilgi daha fazla artmaya başladı. Çünkü, bir ara 1+1 daireler çok fazla yapıldı, arz fazlası, doygunluk söz konusu oldu. Bir de aile hayatı açısından minimum 2 artı 1 olması gerekiyor.

Satılık 2+1 daireler günümüzde 1+1 ve 3+1 dairelere göre daha çok tercih ediliyor. 2+1 daireler alırken de satarken de yatırımcılara kaybettirmiyor.  3 artı 1’e gücü yetmeyen 2 +1 daire alıyor ya da satın alma gücü olan 1 artı 1 yerine 2 artı 1 alıyor.

2+1 daire tercih edilmeli

Oturum ve yatırım amaçlı konut satın alacaksınız 1+1 yerine 2+1 daire tipini tercih etmeniz daha doğru olacak. Satılık daire fiyatları incelendiğinde gerek markalı konut projelerinde gerekse de normal inşaatlarda 1+1 ve 2+1 arasında çok büyük fiyat farkı yok.

Konut satın almak isteyenlerin konut fiyatları düşecek mi? diye beklemesi şu aşamada beklentileri boşa çıkaracak. Sürekli konut projeleri ile ilgili kampanyalar filan yapılıyor, yarın fiyatlar daha da düşer diye bir durum yok. Konut ve inşaat maliyetleri  de bir taraftan yükseliyor. Onun için alan her zaman gayrimenkulde karlı olacak.

Kazançlı konut yatırımı için konut kredisi çekerek konut alacaksınız 240 ay yerine 120 ay vade tercih etmeniz daha doğru olacak. 240 ay vadede çektiğiniz konut kredisi geri ödeme tutarı ile birlikte çok daha fazla maliyetli oluyor.

200 bin TL’lik bir konut kredisi çektiğinizde 240 vadeli olursa geri ödeme tutarı 605-620 bin TL’yi buluyor. 120 ay olursa bu rakam 330-375 bin TL arası oluyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir