Yapı Kayıt Belgesi fiyatı ne kadar, nasıl hesaplanır?

Yapı Kayıt Belgesi kaç para, Yapı Kayıt Belgesi ücreti ne kadar? Yapı Kayıt Belgesi Ücreti hesaplama ile ilgili bilgileri haberimizde.

Paylaş

Yapı Kayıt Belgesi kaç para, Yapı Kayıt Belgesi ücreti ne kadar? Yapı Kayıt Belgesi Ücreti hesaplama ile ilgili bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Yapı Kayıt Belgesi başvuruları e-devlet üzerinde yapılabiliyor. Peki, son zamanlarda gündemden düşmeyen bu belgeyi almak için ne kadar ücret ödenecek? Vatandaş bu belgeye sahip olmak için ne kadar ödeyecek?

Yapı Kayıt Belgesi ücreti ne kadar olacak? 

Vatandaşlar belge ücreti için ortalama 2 bin 800 TL – 3 bin ödeyecek. Belge ücreti hesaplanırken bazı kriterler esas alınacak. Tarımsal amaçlı basit binalar için 200 TL/ m2 esas alınacak. 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için 600 TL/m2 esas alınacak. 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için 1000 TL/m2 esas alınacak. 8 ve daha yüksek katlı binalar için 1600 TL/m2 esas alınacak. Lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane, otel ve benzeri yapılar 2000 TL/m2 baz alınacak. Güneş Enerjisi Santralleri (GES) 100.000 TL/MW esas alınacak.

Belge bedeli; yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeri ile binanın toplam yapı alanı dikkate alınarak hesaplanacak. Yapı yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, yapının konut veya ticaret olarak tek kullanımlı veya karma kullanımlı olup olmadığı da gözetilerek hesaplanacak. Karma kullanımlı yapılarda konut ve ticari olarak kullanılan alanların arsa oranları ayrı ayrı dikkate alınarak konutlarda yüzde üç, ticari kullanımlarda yüzde beş katsayısı ile çarpılması suretiyle belirlenecek.