Tapu tipleri emlak değerini etkiliyor

Emlak yatırımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de satın alınacak taşınmazın tapu tipleri olmalı.

Paylaş

Emlak yatırımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de satın alınacak taşınmazın tapu tipleri olmalı. Fiyatı biraz daha uygun diye hisseli tapu olan yerlerden emlak satın alan kişiler zaman içinde ciddi sıkıntılar yaşayabiliyor.

3 çeşit tapu var: Bunlar kat mülkiyeti, kat irtifakı, hisseli tapu. Peki, satın almayı düşündüğünüz evin ya da arsanın tapu tipi nasıl olmalı? Hangi tapu tipi daha güvenli ve sorunsuz?

“Alım satım yaparken sorun yaşamak istemiyorum” diyorsanız konut satın alırken kat mülkiyetli tapu tipleri olan dairelerden yana seçim yapmanızda fayda var.

Tapu tipleri içinde hangisi daha iyi?

Kat mülkiyetli tapu: Kat mülkiyetli tapu ibaresi tapu belgesinde yer alır. Binanın yüzölçümü, tapu sahibi kişiye ait olan bağımsız bölümün numarası, katı, niteliği yazar. Kat mülkiyetli tapu kişilere ait olan alanı açıkça gösterir ve mülkiyet hakkını ispat eder.  İmar ve iskan izni alındığı için  kat mülkiyetli tapu belgesi olan bir mülkü alırken banka kredisi kullanılabilir ve sorun yaşanmaz.

Kat irtifakı tapu: Bu tapu türü kredi çekmek için uygun olsa da henüz iskan izinleri alınmadığından dolayı kat mülkiyeti tapusu almadan önceki tapu türüdür. Kat irtifakı tapusu olan mülk sahipleri bu tapu belgesi ile tapu müdürlüğüne giderek kat mülkiyetli tapu alabilir. Bu tapu türünde de yine kişilere ait alanlar yer alır.

Hisseli tapu: Tapu tipleri arasında en problemli olanı hisseli tapudur. Mülke ortak olan kişilerin ismi ve sayısı hisseli tapu belgesinde yer alır. Hisseli tapu genelde arsa, tarla gibi taşınmazların tapu tipidir. Kişilerin ilgili arsa ya da arazi üzerinde hak sahibi olduğunu belli eder ama hangi alanın kime ait olduğu belli olmaz. Hisseli tapuya sahip yerler üzerinde hissedarlar anlaşma sağlayamazsa birtakım problemler yaşanabilir. Hisseli tapu belgesi olan gayrimenkuller için banka kredisi kullanma şansı da yok.

Arsa tapu tipleri de önemsenmeli

Arsa-Tarla Tapusu : Üzerinde yapı bulunmayan, imarsız veya imarlı boş parsel olarak tescil edilen gayrimenkul. Niteliğinin Arsa olabilmesi için parselin imar planı içerisinde bulunması gerekli. Ancak bu durum gayrimenkul üzerinde yapı yapılabileceği, proje düzenlenip ruhsat alınabileceği anlamına gelmiyor. İlgili Belediyesinden imar durumuna bakılması, imar çapı çıkarılması gerekiyor. İmar planı içerisinde olup, yol üzerinde veya park-yeşil alan v.b. olarak işlenmiş olabilir. Tarla vasfındaki gayrimenkuller ise tarım için ayrılan alanlardır. Ancak eski hali Tarla olup, bulunduğu bölgede sonrasında düzenlenen imar uygulaması ile Arsa vasfı kazanmış, gerekli cins değişikliği yapılmadığı için Tapu senedinde halen Tarla olarak görünmesi mümkün ve sayıları hiç de az değil. Bu durumda bağlı bulunduğu Belediyeden imar durumu hakkında bilgi alınmalı. Bağ-Bahçe niteliğindeki gayrimenkullerde benzer.

Bu yüzden gayrimenkul satın alırken konut satın alacaksınız kat mülkiyetli tapu belgesi olan konutları seçin. Arsa satın alacaksanız tapu belgesinde müstakil parsel yazan arsaları seçin. Böylece alım satım işlemleri ve sonraki süreçlerde sıkıntı yaşamazsınız.

Bina Tapusu: Bu tür tapu senetlerinde Ana Gayrimenkul niteliği mevcut olup, bağımsız bölüm ve niteliği bulunmuyor. Yani gayrimenkul bir bütün olarak son hali ile tescil ediliyor. Bütün olarak veya bütünün hissesi olarak satışı yapılabilir. Bölümlere ayrılamıyor.

Emlak sitelerinde yer alan ilanlarda müstakil parsel olan arsaların hisseli tapu olanlara göre çok daha yüksek olduğunu göreceksiniz.