Tapu harcı ne kadar? Tapu masrafı hesaplama

Tapu harcı, gayrimenkul alım satımında en çok merak edilen konuların başında geliyor. Taou harcı ne kadar? Tapu harcı hesaplama haberimizde.

Paylaş

Tapu harcı, gayrimenkul alım satımında en çok merak edilen konuların başında geliyor. Daire almayı ya da satmayı düşünüyorsanız güncel tapu harcı ve tapu masrafı ne kadar bilmenizde fayda var.

Yeni mevzuata göre, gayrimenkul alım-satımında gerçek satış bedeli üzerinden binde 20’şer(%2) oranında ayrı ayrı tapu harcı ödeniyor.

Örneğin; 200 bin TL’lik bir evin satışındaki eğer satış bedeli gerçek bedel üzerinden bildirilirse alıcı ve satıcının ödemesi gereken tapu devir harcı tutarı 8 bin TL olacak. Tapu harcı masrafları tapu bedelinin binde 20’si oranında olduğu için 200 bin TL’lik bir gayrimenkulun satışında ödenecek tapu harcı da 8 bin TL rakamına denk gelecek.

Bu tapu harcı tutarı hem daireyi alandan hem de satandan ayrı ayrı tahsil ediliyor. Bu rakamlara döner sermaye masrafları dahil değil. Bu masraflar için de yaklaşık 150-250 TL arasında bir rakamı gözden çıkarmak gerekecek.  Eğer satıcı tapu masraflarına karışmayacağını beyan ederse ve alıcıda bunu kabul ederse tapu harclarını ve döner sermaye ücretlerini alıcı şahıs ödemek durumunda oluyor.

Tapu harcı az ödemek için satış ya da alış düşük gösterilirse ne olur?

Geçmiş yıllarda tapu harcını daha az ödemek için gayrimenkullerin satış bedeli düşük olarak gösteriliyordu.  Bu durum satıcı için görünen kârı azalttı ve gelir vergisinin daha düşük olmasına da yaradı. Son yıllarda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından bu konu yakın takip edildiği için hem alıcıya hem de satıcıya geriye dönük cezalar kesilmesi gündeme gelebiliyor.

GİB, bankalardan çekilen konut kredisi tutarlarını isteyerek beyan edilen tapu harcı bedelleri ile kıyaslama yapabiliyor. Çektiği konut kredisi tutarı beyan etmiş olduğu tapu harcından yüksek görünen kişilere aradaki farkın %4’üne denk gelen eksik harç bedelini yasal faizi ile birlikte ceza olarak gönderebiliyor. Bundan dolayı tapu işlemlerinde gerçek bedel üzerinden satış ve alış yapmakta fayda var.

Konutun alındığı tarih üzerinden 5 sene geçmeden konut satıldıysa Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi gündeme gelebiliyor. Örneğin, evini satın alırken değeri düşük göstermiş kişiler, satın aldıkları tarih üzerinden 5 yıl geçmeden evi satmak istediklerinde gerçek değeri gösterdikleri takdirde, aradaki alım ve satım farkından dolayı fazla kâr elde etmiş görünüyor. Bunun tespiti durumunda eksik ödenen verginin de tamamlanması ve yanlış beyan için ceza ödenmesi gerekebiliyor.