Taksitle araba almanın yolları nelerdir?

Taksitle araba almak da son zamanlarda taksitle ev almak gibi araç ihtiyacı olan tüketicilerin en çok ilgilendiği konulardan biri.

Paylaş

Taksitle araba almak da son zamanlarda taksitle ev almak gibi araç ihtiyacı olan tüketicilerin en çok ilgilendiği konulardan biri. Taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarının fazla olması taksitle ve peşinatsız araba alma fikrini cazip kılıyor.

Araç satın almak nedeni ile birçok kişi araç kredisi kullanılan bir yöntemdir. Yalnız araç kredisi her ne kadar taksit ile araba alımı sağlasa da kanunlar gereği %70 oranında bankalar kredi verebilmektedir. Eğer aracın 50.000,00TL ise taşıt kredisi olarak %50 si alınabilir. Araç almak isteyenlerin banka kredisi ile peşinat ödemeden araç almak mümkün değildir.

Bu sebeple araç almak isteyenler başka yollara başvururlar. Sıfır araç satışlarında düşüş nedeni ile birçok araç firması peşinatsız araç kredi kampanyaları düzenlemektedir. İkinci el satışlarda da aynı şekilde kampanyalar düzenleyen araç satış şirketleri hem satışları arttırmak hem de araç almak isteyenlere kolaylıklar sunmaktadır. Yalnız araç kredisi kullanmak için kredi notu uygun olmayanlar ya da kredilerini düzgün ödemediğinden bir şekilde banka tarafında kredi kullanamayanlar araç sahibi olmak adına başka yöntem bulmak zorunda kalırlar.

Taksitle araba almak ilgi görüyor

Taksitle araba alımı da başka bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Galericiler ya da araç satışı yapan kişiler bu taksitle araba alma fırsatı hem araç karı hem de kredi karı için yaparlar. Kazanç olarak yüksek getiri olan bu taksitle satışlar senet ile gerçekleşir. Elbette taksitle araba satışında da alışında da karşılıklı güven önemli bir unsurdur. Bu aşamada senetlerde sahtecilik olayları ve dolandırıcılık tehlikesi ile noterden araca rehin koyma uygulaması yapılır. Noterden araç alış satış işlemi ile birlikte araca rehin koydurulur. Senetlerin ve taksitlerin zamanında ödenmesi ve tamamının bitmesi halinde rehin kaldırma işlemi uygulanır.

Peşinatsız Araba Alımı

Kredi kullanamayan insanların başvurduğu taksit ile araç alımlarının bir güzel tarafı da peşinat ödemeden araç sahibi olmaktır. Eğer araç alımı esnasında birikmiş paranız yok ise bu yöntem ile istediğiniz aracı taksitle araba alma fırsatı olarak değerlendirebilirsiniz. Diğer türlü banka kredisi ile peşinatsız araç alımı söz konusu değildir. Günümüz ekonomik koşulları sebebi ile bilindiği gibi para biriktirme güç hale gelmiştir. İnsanların hem ihtiyaç için hem yatırım amaçlı araç almaları bu nedenle araç alımlarında taksitle seçeneği kullanılır.